Gündem Haberleri

  Çeçenistan'da 3 yılda 12 Türk öldürüldü

  (a.a.)
  10.01.2006 - 21:24 | Son Güncelleme:

  Çeçenistan'da son 3 yılda 12 Türk vatandaşının çatışmalarda öldürüldüğü bildirildi.

  Vedeno bölgesi Terörle Mücadele Merkezi'nden bir yetkili Rus İtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, Vahdet Alagöz, Faruk Cinkaya ve Tarık Elgin'in Ekim 2002'de Çeçenistan'ın Urus-Martan bölgesindeki çatışmalarda öldürüldüğünü, Ziya Peçe ve Halim Öz'ün Kasım 2003'te, Yusuf Çelik'in ise 2004 yılında Vedeno bölgesinde öldürüldüğünü söyledi.

  Yetkili, Hasan Amaç (veya Umacı), Aydın Kaya, Burhan Çelebi, Müslüm Dağ, Rıdvan Çallı ve İlker Ertan'ın 2004 yılının sonbaharındaki çatışmalarda öldürüldüğünü belirterek, bu kişilerin radikal dinciler tarafından Gürcistan'daki Pankisi Vadisi'nde eğitildiğini savundu.

  Güvenlik güçlerinin, 28 yaşındaki Ali Soytekinoğlu adlı bir Türk vatandaşını yakaladığını belirten yetkili, “Soytekinoğlu soruşturmada El Kaide'nin temsilcisi Ebu Havs'ın liderliğindeki çetede terörist faaliyetler yürüttüğünü itiraf etti” dedi.
  Rusya Federal Güvenlik Servisi Halkla İlişkiler Bölümü'nden bir yetkili de İtar-Tass'a yaptığı açıklamada, “Soytekinoğlu, 2001 yılında Çeçenistan Cumhuriyeti'nde terörist faaliyetler yürütmek için radikal dincilere katıldığını söyledi” dedi.

  Soytekinoğlu'nun ilk olarak bir grup arkadaşıyla Bakü'ye, buradan da otobüsle Tiflis'e, oradan da taksiyle Pankisi Vadisi'ne gittiğini belirten yetkili, Soytekinoğlu'nun burada yaklaşık 1 yıl eğitim aldığını kaydetti.

  Yetkili, Soytekinoğlu'nun 2002 yılında Çeçenistan'a geçerek Ruslan Gelayev yönetimindeki gruba katıldığını ifade etti.
  Soytekinoğlu'nun Çeçenistan'da çok sayıdaki saldırıya katıldığını belirten yetkili, bu kişinin 2004 yılında yaralandıktan sonra Dağıstan'a götürüldüğünü ve burada yaklaşık bir yıl saklanarak tedavi edildiğini söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı