Gündem Haberleri

  Çeçen cinayetleri zanlısı için beraat kararı çıktı

  Hürriyet Haber
  20.04.2016 - 15:58 | Son Güncelleme:

  Kamuoyunda Çeçen cinayetleri davası olarak bilinen yargılamada karar çıktı. Çeçen Ali Musa Osaev'i öldürme suçlamasıyla yargılanan "Zona" kod adlı Temur Makhauri delil yetersizliğinden beraat etti. Çeçenlerin avukatı Ömer Yüzgül kararı temyiz edeceklerini açıkladı

  İstanbul Zeytinburnu'nda 2009 yılında Çeçen Komutan Ali Osaev susturucu takılmış tabancayla evinin önünde öldürüldü. Cinayetle ilgili Gürcistan uyruklu Zona (Hayalet) kod adlı Temur Makhauri hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle 2014 yılında dava açıldı.

  Aynı iddianamede 2011 yılında öldürülen 3 çeçen Berg-Khazh Musaev, Rüstem Altemirov ve Zaurbek Amirev cinayetleri için de iki Rus ajanı Alexander Zharkov ve Nadim Ayupov hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapisleri istendi.
  Çeçen cinayetleri zanlısı için beraat kararı çıktıÇeçen Komutan Ali Osaev'in cenaze törenindeki görüntülerde Zona kod adlı Temur Makhamuri'nin olduğu iddia edilmişti. Ancak Zona, bu iddiayı yalanlamış ve olay tarihinde Muhammet ve Cengiz isimli kişilerle birlikte Gürcistan'da olduklarını söylemişti.

   

  Hayalet böyle vurduHayalet böyle vurdu

  Osaev'in öldürüldüğü Gürcistan'dayken öğrendiğini ve cenazeye katılmak için Türkiye'ye geldiği ancak havalimanında geri gönderildiğini belirten Makhauri Çeçen cinayetiyle ilgisi olmadığını savundu.

  Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen davanın son duruşmasında Zona (Hayalet) lakaplı sanık Temur Makhamuri'nin beraatine karar verildi. 2011 yılında Berg-Khazh Musaev, Rüstem Altemirov ve Zaurbek Amirev'in öldürülmesiyle ilgili yargılanan Rus ajanlar Alexander Zharkov ve Nadim Ayupov dosyası ayrıldı.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı