GeriGündem CeBIT teknoloji fuarı gümbür gümbür geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CeBIT teknoloji fuarı gümbür gümbür geliyor

Dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından biri olan CeBIT, 10 Mart'ta başlıyor. Almanya'nın Hanover kentinde düzenlenecek olan dev şovda ziyaretçilerin beklentisi her zaman olduğu gibi en son teknolojik ürünleri yakından incelemek. Fakat bu sene ev sahiplerinin de bir beklentisi var: Daha fazla ziyaretçi!

Dünyanın sayılı teknolojik fuarlarından biri olan CeBIT, son birkaç yıldır ziyaretçi kaybediyor. Fakat büyüğünden küçüğüne fuara katılacak olan tüm firmalar 2005'te ziyaretçi sayısında önemli bir artış bekliyor. Teknolojide son zamanlarda yaşanan ani ilerleme ise bu beklentilerin katalizörünü oluşturuyor. 500 binden fazla kişinin ziyaret etmesi beklenen ve perşembe günü başlayacak olan fuar, 2 trilyon dolarlık teknoloji endüstrisine iki hafta boyunca ev sahipliği yapacak ve en son teknolojik cihazlar önceki senelerde olduğu gibi gene ilgi odağı olmak için birbiriyle yarışacak.

Mobil rekabet kızışıyor

Son yılların trendü yükselen piyasalarından biri olan mobil telefon pazarının önceki fuarda olduğu gibi bu fuarda da başrol oynaması bekleniyor.

Geçen sene satışlarında yüzde 30'luk bir artış sağlayan cep telefonları, bunu şüphesiz pek çok telefonda görmeye alıştığımız kablosuz İnternet erişimi, dahili radyo ve dijital fotoğraf makinesi gibi teknolojileri desteklemesine ve fiyat düşüşlerine borçlu. Bu sene cep telefonlarında özellikle yüksek megapiksellerin ve 'müzik kutularının' dikkat çekmesi bekleniyor.

Dünyada cep telefonlarının en pahalı olduğu yer olan Batı Avrupa piyasası için cep telefonu firmaları amansız bir savaşa giriyor. Cep telefonu kullanımı artışının yüzde 90'larda olduğu bu bölgedeki tüketici sadakatini kazanmak için savaşacak olan firmaların ürün fiyatlarını düşüreceğine kesin gözüyle bakılıyor. Deutsche Telekom'un T-Mobile'ı, rakipleriyle daha etkili bir mücadele amacıyla yüksek maliyetlerinden dolayı mobil aygıtlardan desteğini çekmek istiyor. Şirket Asyalı üreticilerden standart telefonlar alarak tasarruf yapmayı planlıyor.

Cep Walkman'ler geliyor

Cep telefonu piyasasında iyi tanınan birkaç firma yeni hizmetler ve teknolojilerle ziyaretçilerin karşısına çıkacak. Bunlardan biri, bünyesinde dahili bir şekilde Walkman bulunduran ilk telefonunu sergileyecek olan Sony Ericsson. Ayrıca Samsung ve Motorola'nın da yeni tasarımlarıyla dikkat çekmesi bekleniyor.

Sınırlar iyice bulanıklaşıyor

Samsung ve Sharp gibi dev elektronik firmaları spesifik piyasalar için geliştirdikleri daha büyük ve daha kaliteli flat TV'leri sergileyecek. Bazı firmaların da katlanabilir ekranlarla adından söz ettireceği bekleniyor. Görücüye çıkacak ürünlerle TV ve bilgisayar arasındaki sınırın da giderek bulanıklaşacağı ön görülüyor.

Bu ürünlere örnek olarak bilgisayarlara kolayca bağlanan ucuz TV tünerleri ve müziği PC'den ses sistemine kablosuz bir şekilde aktaran medya sistemleri gösterilebilir.

Telekomünikasyon ve İnternet arasındaki sınırlar da bulanıklaşıyor. Birkaç şirketin Voice over Internet Protocol (VoIP) teknolojisini kullanarak ücretsiz konuşma sağlayan aygıtları tanıtması bekleniyor. Skype gibi İnternet telephony şirketlerinin son hedefleri olarak mobil aygıtları seçmesi, telekom operatörlerini oldukça rahatsız ediyor. Kablolu ve kablosuz olmak üzere çeşitli Skype telefonlarının Siemens, Motorola, Good Way Technologies ve Greatwall Infotech gibi firmalar tarafından sergilenmesi gene beklenenler arasında.

Fuarda ses getirmesi beklenen diğer ürünler arasında; yeni teknolojilerle beslenmiş yön ve global yer belirleme sistemleri, çevre düşmanı pillerin yerine göz dikmiş olan yakıt hücreli ürünler, şifrelerin yerini alacak yüz tanımlama sistemleri, cüzdan boyutunda 40 GB'lık sabit diskler ve hatta CD ve DVD öğütücüleri bile bulunuyor!


Yorumları Göster
Yorumları Gizle