Gündem Haberleri

  CeBIT Bilişim’in yıldızı kablosuz genişbant

  Hürriyet Haber
  30.09.2005 - 00:42 | Son Güncelleme:

  Önümüzdeki 10 yılda ağ bağlantıları için kablolardan arındırılmış sistemlerin kullanılacağı görüşü yaygınlık kazanıyor. Uzakdoğu’dan sonra Avrupa’da da rüştünü üspatlayan 3K (Üçüncü Kuşak) için Türk operatörler de hazırlık içinde.

  İletişim yönü her sene daha da ağırlık kazanan CeBIT Bilişim’de kablosuz genişbant uygulamaları tüketiciler tarafından ilk defa test edildi.

  Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği olan CeBIT Bilişim’de bu sene 200 bine yakın ziyaretçi, dünya teknoloji devlerinin en yeni ürün ve hizmetlerini ilk defa görme imkanı buldu. Mobil teknolojilerin ağırlığı yine hissedildi. Bu sene özellikle 3K testlerinin yapılması ve kurulan özel inceleme alanlarının ziyaretçilerin ilgisine sunulması akılda kalan detaylardan biri oldu. Turkcell ve Telsim’in kuduğu Üçüncü Kuşak test merkezlerinde teknolojik altyapıları Nokia ve Ericsson gibi iletişim devleri kurdu. Günlük hayatta ve iş için büyük kolaylıklar sağlayacak 3K uygulamaları çalıştırılarak şovlar düzenlendi.

  Geçtiğimiz sene ilk defa 3GSM etkinliğinde adından söz ettiren ve mobil genişbant teknolojilerinin hücresel olanı şeklinde tarif edilebilen "HSDPA" CeBIt Bilişim’in ana gündem konularından biri oldu. ‘High Speed Downlink Packet Access’ (Yüksek Hızlı Downlink Paket Erişimi) açılımına sahip bu teknoloji, UMTS’in 3GPP tarafından halen geliştirilmekte olan üçüncü jenerasyon hali. HSDPA de tıpkı EDGE'nin GSM için yaptığı gibi, WCDMA için de benzer bir başlangıcı temsil ediyor. Mobil cihazlar için pek çok genişbant uygulamasını çalıştırmaya olanak tanıyacak bu yeni teknoloji, DVD kalitesinde film oynatma (streaming) uygulamasını rahatlıkla çalıştırabilecek.

  anında görüntü

  Gelecek vaat eden bir teknoloji olarak HSDPA’in mobil genişbant servisleri arasında yüksek çözünürlüklü etkileşimli oyunlar, müzik parçaları, DVD kalitesinde film ve video, "bas-seyret" servisleri ve bugünün ticari yeni nesil ağlarının üç katından fazla bir hızda büyük boyuttaki e.posta eklerine yapılan erişim bulunuyor.

  Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika’daki kablosuz operatörlerce, ses ve veri servisleri sunmak için UMTS kablosuz standardına geçiş teknolojisi anlamına da gelen HSPDA, bugünün UMTS ağları ile karşılaştırıldığında ağ kapasitesini, üç katı daha fazla ağ trafiği taşıyabilecek ve hücre sitesi başına iki katına kadar çıkan kablosuz kullanıcı yerleştirebilecek şekilde katlıyor. HSDPA, mevcut ağdan daha verimli bir şekilde yararlanmayı sağlayarak ve verimliliği artırarak, daha iyi bir son kullanıcı deneyimi sunarken işletme giderlerini de düşürecek bir teknoloji. Sektör analistlerine göre bu devrimsel teknoloji, 3G sonrası süreç için elverişli bir platform sunacak.

  E.kolay’dan sayısal oyuncaklar

  İnternet erişimi, içerik ve katma değerli İnternet hizmetleri alanında faaliyet gösteren e-kolay.net, CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı’nda tanıttığı yeni ürünlerinin fiyatlarını da ilk kez fuarda açıkladı.

  Her zaman ve her yerde anında yazışma programıyla sohbet yapmak ve e.posta yoluyla iletişim kurmak isteyenler için son derece ekonomik ve pratik bir cihaz olan OGO, e-kolay standının en çok ilgi çeken ürünlerinden biriydi. Özellikle gençlerin çok rahat kullanabileceği OGO, kabarık cep telefonu faturalarına en yeni ve en etkin çözümü yaratıyor. OGO alanlar, ücretsiz data SIM kartı, ücretsiz veri transferi, MSN Messenger ile anında iletişim, POP3 destekli OGO Outlook, 100 MB e.posta alanı ve POP3 destekli e.posta adresine sahip oluyor.

  ÇOCUKLAR için

  Son derece pratik ve özel bir taşınabilir bilgisayar olan Minicom da CEBIT’te sergilendi. Çocukların rahatlıkla oyun oynayabileceği, ödevlerini hazırlayabileceği, İnternet’e bağlanabileceği sevimli bir yardımcı olan Minicom’un en büyük özelliği de, standart bir bilgisayardan cok daha uygun fiyatlı olması. Erişim dahil olmak üzere, 24 ay boyunca, ayda 19,99 YTL fiyatla satılan ürün, özellikle bilgisayar kullanmakta sorun çekenler için pratik ve sorunsuz bir kullanım sunuyor.

  Oyuncak kamera

  Çocuğunu işteyken de görmek isteyen anne-babalar için üretilen sevimli bir oyuncak da e.kolay standında yer aldı. Bu sayısal oyuncak sayesinde, hiçbir güvenlik sistemi, kablolama çalışması, iletişim şebekesi olmadan, çocuğunuzu istediğiniz zaman görebiliyorsunuz. Üzerine gizlenmiş mini kamerayla, kablosuz iletişim ağını kullanarak görüntü transferi sağlayan bu sayısal oyuncak için 24 ay boyunca, erişim dahil olmak üzere, aylık 29,99 YTL ödeniyor.

  Microsoft ortakları aynı salonda

  Son yıllarda CeBIT Bilişim’e katılmayan Microsoft Türkiye, bu yıl ilk defa tüm çözüm ortaklarını aynı salonda toplayarak fuar içinde fuar kurdu. Farklı alanlarda faaliyet gösteren çözüm ortaklarıyla ortak bir salon heyecanı yaratan Microsoft, işortaklarının yeni müşterilerle tanışması için bir dizi etkinlik de organize etti.

  Fuarın 8 numaralı salonunda biraraya gelen 50 Microsoft iş ortağı, finans, üretim, tedarik zinciri ve müşteri ilişkileri gibi bir çok konuda Microsoft teknolojileri ile geliştirilmiş çözümlerini tanıttılar.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı