Gündem Haberleri

  Cebinden mi ödedin

  Şükrü KÜÇÜKŞAHİN
  19.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Galatasaray için yaptırılan Türk Telekom Arena Stadı için Başbakan Erdoğan’a, “Stadın parasını cebinden mi ödedin? Vatandaşın cebinden ödediği para ile yaptığın yatırımı, lütuf mantığı ile değerlendiremezsin” dedi.

  Protestolara soruşturma başlatan savcılar için de, “Belli olaylarda sesi çıkmayan savcılar, hemen harekete geçtiler” diyen Kılıçdaroğlu şu değerlendirmeleri yaptı:

  Ruh halini herkes görüyor

  “Başbakanın ve AKP’nin niyeti her geçen gün daha fazla ortaya çıkmaya başladı. Görüştüğüm her kesimden şikayetler alıyorum. Ama onların önemli bir bölümü -ki kendilerine de söylüyorum- AKP’yi iktidar yapanlar. Şimdi tümüne şapkalarını önlerine koyup düşünmelerini öneriyorum. Sendikacılara da söyledim. Zamanında ‘Susma sustukça sıra sana gelecek’ dedim, sesleri çıkmadı. Şimdi herşey ortada ve Başbakan’ın ilginç bir ruh haline girdiğini artık her kesim görüyor.

  Vergisini veren hesabını sorar

  Başbakan ‘Herşeye muktedirim, herşeyi yapabilirim’ ruh halinde. Padişahların dahi bu kadar muktedirliği yoktu. Çocuğunu boğdurmak için şeyhülislamdan fetva alıyordu. Şimdi vatandaşa çıkışıyor, ‘Paranı istediğin gibi harcarım ama sen bana hesap soramazsın’ diye. Demokrasilerde yok böyle birşey, vergisini veren vatandaş hesabını da sorar. Ama Türkiye’de bu hesabı soramaz hale getirildi. Böyle demokrasi olmaz.

  Liberallerin gözleri açılıyor

  Çok ilginç gelişmeler oluyor, bu gelişmeler oldukça bazılarının gözleri açılıyor. Liberallerin de gözleri yavaş yavaş açılıyor. Ama daha çok şey görecekler. Bakın şimdiden söylüyorum, ‘bağımsız yargı’ dediler ama göreceksiniz çok ilginç yargı kararları gelecek. Bugüne kadar AKP’ye destek veren libareller o kararları da görecek. Çünkü yargı hükümete bağımlı kılındı.

  Islıktan suç tiran mantığı

  Çok taze, çok somut bir örnek vereyim. Arena Stadı’nda Başbakan’a yapılan protesto için savcılar soruşturma başlatmış. Belli olaylarda sesi çıkmayan savcılar, burada hemen harekete geçtiler. Islıkta suç arıyorlar. Merak ediyorum, bu suçu nasıl çıkaracaklar bakalım? Ancak bunun bir başka tehlikeli yanı var. O da böylesi tutumların başbakanın tiran mantığına güç katmasıdır. ‘Benim valim, benim kaymakamım, benim bürokratım’ denerek, bütün bunlar da başbakanın emrine sokularak demokrasi olmaz.

  TOKİ Başkanı provoke etti

  Arena Stadı’nın açışında TOKİ Başkanı Galatasaray taraftarını provoke, tahrik etmiştir. Bunun yapmaya hakkı yoktu. Bu vesileyle de soruyorum, TOKİ niye doğrudan Başbakan’a bağlı? Başbakan’a doğrudan bağlı diğer kurum da MİT. Peki TOKİ’nin bu ayrıcalığı, özelliği ne? TOKİ yolsuzlukları kitap haline getirildi. O zaman onlardan Başbakan sorumlu.

  Atatürk’ten iyi öğrensin

  ‘Size bedava stat yaptım’ mantığı olmaz. Stadın parasını cebinden mi ödedin? Başbakan’a tavsiye ederim, Atatürk, Kuran’ın Türkçe mealini neden cebinden ödediği para ile bastırmış, iyi araştırsın. Çünkü onu kendisi istedi, kendi isteği olduğu için de cebinden ödedi. Devlet adamlığı budur. Bunu Başbakan iyi öğrenmeli. Vatandaşın cebinden ödediği para ile yaptığın yatırımı, lütuf mantığı ile değerlendiremezsin. Devlet böyle yönetilmez.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı