GeriGündem Caz sanatçısı Nükhet Ruacan İstanbul'da vefat etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Caz sanatçısı Nükhet Ruacan İstanbul'da vefat etti

Bir süredir lösemi tedavisi gördüğü belirtilen Nükhet Ruacan'ın cenazesinin yarın İstanbul'da toprağa verileceği öğrenildi.-CAZ SANATÇISI NÜKHET RUACAN VEFAT ETTİ

İSTANBUL (A.A) - 07.05.2007 - Caz sanatçısı Nükhet Ruacan İstanbul'da vefat etti.
Bir süredir lösemi tedavisi gördüğü belirtilen Nükhet Ruacan'ın cenazesinin yarın İstanbul'da toprağa verileceği öğrenildi.
İstanbul'da 1951 yılında doğan Nükhet Ruacan, Tatbiki Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'nde okudu. Caz şarkıcılığına 1974 yılında İsviçre'de başlayan sanatçı, İsviçre ve Norveç'te Emin Fındıkoğlu ve Tommy Dodd orkestralarında çalıştı.
Ruacan, 1977'de Türkiye'ye döndükten sonra çeşitli kulüp ve festivallerde yer aldı. 1979'da gittiği ABD'de New York Conservatory of Music'te şan eğitimi alan Ruacan, 1982'den beri Türkiye'de çeşitli gruplarla çalıştı. Ruacan adlı bir plak da yapan sanatçı, Kültür Bakanlığı adına Çin ve ABD'de konserler verdi.
Caz müziğinin ünlü ismi Neşet Ruacan'ın kardeşi olan Nükhet Ruacan, Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü'nde dersler veriyordu.

Erol Örter, 1938 yılı 18 Haziran'ında Kasımpaşa'da doğdu. Babası Osmanlı sarayının yorgancıbaşısı Mustafa'nın oğlu Ahmet Kemal, annesi Sisam Rumlarından Maria'dır.Bir tesadüf eseri eline aldığı buzuki; Erol Örter'in hayatını tersane işçiliğinden, bir rembetika ustası olarak İngiltere'den İsrail'e, Yunanistan'dan Kıbrıs'a, dünyanın çeşitli yerlerindeki tavernalara, gazinolara taşınır. Elinizdeki kitapta onun, kah Buzuki Erol, kah Kosta olarak eşi Despina ile birlikte sürdürdüğü renkli sahne hayatından kesitler bulacak, bir rembetin gözünden dünyanın çeşitli yerlerini ve oradaki insanları tanıyacaksınız. rol Örter'in yedi bestesinin notasının da yer aldığı kitaptan, buzuki hakkında bilgiler de edinebileceksiniz.

 

 

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle