Gündem Haberleri

  Çayırova'daki atıklar tehlikeli çıktı

  ÇAYIROVA(Kocaeli), (DHA)
  03.02.2011 - 11:45 | Son Güncelleme:

  KOCAELİ’nin Çayırova İlçesi’nde, geçen yıl kasım ayında açık menfez çalışması sırasında bölgeye dökülen bir kamyon atığın Tübitak’ta yapılan incelemesinde tehlikeli madde içerdiği ortaya çıktı.

  ATIK BÖLGESİNDE İNCELEMELER SÜRÜYOR / FOTO GALERİ

  CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Fahri Ediz Kutlu’nun Emek Mahallesi’ndeki evinin kapısının önüne dökülen, daha sonra kapı önünden kaldırılarak 150 metre ilerideki dere kenarına aktarılan bir kamyon dolusu atıkla ilgili şikayet üzerine inceleme başlatıldı. Bu bölgede yapılan kazılarda, toprağın altında da benzer atıklar bulundu ve Tubitak’ta incelemeye gönderildi.

  Tübitak’ın hazırladığı raporda, "Elde edilen tüm deneysel sonuçlar değerlendirildiğinde, siyah renkli toz olarak tanımlanmış numunenin ’AYGEİY EK-3’ maddesine göre, ’tehlikeli atık olduğu’ sonucuna varılmıştır" denildi.

  Olayın duyulması üzerine, atıkların döküldüğü bölgede yaşayan mahalle sakinleri daha da tedirgin olurken, olayın peşini bırakmayan İl Genel meclis Üyesi Fahri Ediz Kutlu savcılığa suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Kutlu Çayırova Kaymakamlığı, Çayırova Belediyesi, Kocaeli İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ve açık menfez çalışmalarını yürüten taşeron firmanın olaya duyarsız kaldığını savunarak, Çayıova gibi sanayinin yoğun olduğu bu bölgede denetimlerin daha da yoğunlaştırılmasını istedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı