Gündem Haberleri

  Cavcav davasında yeni bilirkişi

  A.A.
  05.07.2007 - 12:05 | Son Güncelleme:

  Kaza tespit raporunda kusurlu bulundu,bilirkişi raporunda 'suçsuz' denildi. Mahkeme, iki rapor arasında çelişki olduğu gerekçesiyle yeni bilirkişi raporu istedi.

  Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav'ın Aralık 2006 tarihinde karıştığı ve bir kişinin öldüğü trafik kazasına ilişkin davada hazırlanan bilirkişi raporunda, kazada Cavcav'ın kusuru bulunmadığı, kusurun kazaya karışan diğer araç sürücüsü Ahmet Esmeray'da olduğu ifade edildi.

  Mahkeme heyeti, kaza tespit tutanağında Cavcav'ın da kusurlu bulunduğuna işaret ederek, bilirkişi raporu ve kaza tespit tutanağı arasındaki çelişkinin giderilmesi için yeni bir bilirkişi heyetince tekrar inceleme yapılmasına karar verdi.

  Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, kazaya karışan diğer araç sürücüsü sanık Ahmet Esmeray katıldı.
  Mahkeme Başkanı Ziya Ünal, kaza yerinde ve dosya üzerinde incelemesini yapan bilirkişi heyetinin raporunu mahkemeye sunduğunu söyledi.

  Bilirkişi raporunda, sanık Ahmet Esmeray'ın kusurlu olduğu, sanık İlhan Cavcav'ın ise kusuru bulunmadığının kaydedildiğini belirten Ünal, kaza sonrasında tutulan kaza tespit tutanağında ise İlhan Cavcav'ın da kusurlu bulunduğunun kaydedildiğini belirtti.

  Kaza tespit tutanağında, Cavcav ve Esmeray'ın, “fren tedbirinde geç kalmalarından dolayı 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 52/b maddesini ihlal ettiklerinden kusurlu görüldükleri” kaydediliyor.

  Cumhuriyet savcısı da her iki rapor arasındaki çelişkinin giderilmesi için yeni bir bilirkişi incelemesi yapılmasını talep etti.
  Mahkeme Başkanı Ünal, kaza tespit tutanağı ve bilirkişi raporu arasındaki çelişkinin giderilmesi için yeni bir bilirkişi heyeti belirlenerek tekrar inceleme yapılmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

  KAZA

  İlhan Cavcav, 18 Aralık 2006 tarihinde 06 V 5001 plakalı aracıyla AŞTİ önünde yolun karşısına geçmeye çalışan Lütfi Dikmen ve Minciye Dikmen'e çarpmıştı. Çarpmanın etkisiyle yola düşen Lütfi Dikmen'e aynı yönde seyreden Ahmet Esmeray yönetimindeki 06 AFV 66 plakalı araç, ikinci kez çarpmış ve Lütfi Dikmen kaldırıldığı hastanede ölmüştü.

  Kazaya ilişkin açılan davanın iddianamesinde, İlhan Cavcav hakkında, “taksirle bir kişinin ölümüne, bir kişinin de yaralanmasına neden olmak” suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar, Ahmet Esmeray hakkında da “taksirle ölüme neden olmak” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı