GeriGündem Çatışmalara uluslararası tepki
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çatışmalara uluslararası tepki

Ortadoğu'da zirveye tırmanan şiddet uluslararası platformda gerginlik tırmandırdı. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Ortadoğu`daki `anlamsız şiddet döngüsünü` kınadı. Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Mahir de ABD`den, Filistinlilere yönelik saldırılarını durdurması için İsrail`e baskı yapmasını istedi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı sözcüsünün verdiği bilgiye göre, Chirac, Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, ``14 aydan bu yana, İsrail ve Filistin topraklarındaki durumun hiç bu kadar dramatik olmadığını`` belirtti.

``Fransa`nın çekincesiz kınadığı, Kudüs ve Hayfa`daki iğrenç terörist eylemlerine İsrail hükümeti, özerk Filistin yönetiminin varlıkları ve Oslo anlaşmalarını tahrip ederek yanıt vermektedir`` diyen Chirac, ``Tüm barış ve uzlaşma umutlarını yok eden bu anlamsız şiddet döngüsünü reddettiğimizi ciddiyetle söylemek zorundayız`` diye konuştu.

`İSRAİL`E BASKI YAPILSIN`

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Mahir de ABD`den, Filistinlilere yönelik saldırılarını durdurması için İsrail`e baskı yapmasını istedi. Mahir, Mısır radyosuna yaptığı açıklamada, ``Amerikan Dışişleri Bakanı Colin Powell`dan, İsrail`e Filistin halkına ve yöneticilerine karşı eylemlerini durdurması için baskı yapmasını istediğini`` belirtti.

ARAFAT`IN GÖRÜŞMESİ

Filistinli yetkililer de yaptıkları açıklamada, Filistin lideri Yaser Arafat`ın dün gece Ramallah`ta ABD`nin Kudüs Başkonsolos Vekili Ronald Schlicher ve Amerikalı Özel Temsilci Anthony Zinni`nin bir yardımcısıyla görüştüğünü belirttiler.

Kudüs ve Hayfa’daki intihar saldırıları ve İsrail`in bunlara verdiği sert askeri yanıttan bu yana, Arafat`ın Amerikalı yetkililerleilk kez biraya geldiğini belirten Filistin makamları, görüşmenin içeriğiyle ilgili açıklama yapmadılar.

 -CENEVRE`DEKİ FİLİSTİN KONFERANSI SONA ERDİ
    -KONFERANSTA İSRAİL`E, FİLİSTİNLİLERİN HAKLARINA
    SAYGI GÖSTERMESİ ÇAĞRISINDA BULUNULDU  
     
İsviçre`nin Cenevre kentinde düzenlenen, işgal altındaki topraklarında yaşayan Filistinlilerin durumuyla İsrail`in tutumunun ele alındığı uluslararası konferans sona erdi. Cenevre sözleşmelerini imzalayan 114 ülkenin temsilcisinin katılımıyla yapılan konferansta İsrail`e, işgal altındaki topraklarda Filistinlilerin haklarına saygı göstermesi çağrısında bulunuldu.  

Toplantıda, savaş zamanında sivillerin korunmasına yönelik uluslararası anlaşmaların, İsrail`in Batı Şeria ve Gazze Şeridi`nde işgal altında tuttuğu bölgeleri de kapsadığı bir kez daha teyit edildi.  

Konferansın ardından açıklanan nihai bildiride, İsrail`den, ``Cenevre Sözleşmesi`nde bahsedilen, kasıtlı öldürme, işkence, yasaya aykırı biçimde sınırdışı etme gibi hareketlerden kaçınması`` istendi. Bildiride ayrıca ``işgalci güce``, ``toplu cezalar ve hareket özgürlüğüne getirilen haksız kısıtlamalardan`` kaçınma çağrısı yapıldı.  

Arap ülkeleri adına konuşan Ürdün Dışişleri Bakanı Abdülilah El Hatib, ``Şiddet dalgasında Filistinli ve İsrailli sivillerin öldürülmesi ve hedef alınmasını şiddetle kınadıklarını`` söyledi. Filistin halkının, Cenevre Sözleşmesi`ne aykırı olarak, İsrail ordusu tarafından ciddi insan hakları ihlallerine maruz kaldığını belirten El Hatib, ``işgalci güç İsrail, sistemli bir biçimde Cenevre Sözleşmesi`nin şartlarını ihlal ediyor`` dedi.  

Kudüs ve Hayfa`da hafta sonunda düzenlenen kanlı intihar saldırılarından sonra, İsrail ve ABD Cenevre konferansının ertelenmesini ya da iptal edilmesini istemişlerdi. İsviçre ise konferansın yapılacağını bildirmişti. Konferansa, Cenevre sözleşmelerini imzalayan 114 ülkenin yanı sıra gözlemci katıldı.

SURİYE BASINI

Öte yandan Suriye basını, ``İsrail`in Filistinlilere karşı askeri operasyonlarına ABD tarafından anlayış gösterilmesinin, İsrail`in terörizmine destek anlamına geldiğini`` ileri sürdü.

Syria Times gazetesindeki bir köşe yazısında, ``ABD, İsrailli teröristleri kurbana ve gerçek kurban olan Filistinlileri teröriste çevirdi`` ifadesi kullanıldı. El Tavra gazetesindeki makalede de ``İsrail Başbakanı Ariel Şaron`un, her yaptığında ve her yapacağında ABD`nin onayını almış izlenimi verdiği`` savunuldu.   


Yorumları Göster
Yorumları Gizle