Gündem Haberleri

  Çatışmadan yana değiliz

  Oya ARMUTÇU / UŞAK
  25.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker dün Uşak’ta katıldığı sempozyumda hiçbir zaman kurumlar, erkler arası kavgadan yana olmadıklarını açıkladı. Gerçeker, Cumhurbaşkanı Gül’ün yargı organları başkanlarıyla hükümet yetkililerini bir masa etrafında toplamasını yararlı bulduğunu söyledi, "Davet gelirse katılırız" dedi.

  Gerçeker'in Ulubey Kanyonları ve Clandras Köprüsü gezisi

  HÜKÜMET
  ile bildiri gerginliği yaşayan Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, dün dakikalarca ayakta alkışlandığı Uşak Barosu’nun sempozyumunda uzlaşma mesajı verdi. Gerçeker, "Hiçbir zaman kurumlar, erkler arası çatışmadan yana değiliz. Toplumda barış, huzur ve güven adalet mekanizmasının çok iyi işlemesi ile sağlanacaktır" dedi.

  Katılmamak mümkün değil

  Başkan Gerçeker dün Uşak Valiliği ziyareti ve sempozyum öncesinde sorular üzerine, Hürriyet’in önceki günkü manşetine yansıyan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün inisiyatif alarak, yargı organlarının başkanları ile hükümet yetkililerini yargının sorunlarını konuşmak üzere bir masa etrafında toplamasını yararlı bulduğunu tekrarladı. Gerçeker, "Cumhurbaşkanından öyle bir davet gelirse elbette katılırız. Katılmamak mümkün değil" dedi. Konuşmasında çatışmadan yana olmadıklarını özellikle vurgulayan Gerçeker, şunları söyledi:

  Yargı bağımsızlığı korunmalı

  "Yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü ilkesi, herkesin kabul ettiği ve en temel ilkelerden birisidir. Ve toplum için bu ilkeler su gibi, hava gibi, ekmek gibi gerekli olan şeylerdir. Bunlar yok olduğu zaman, zedelendiği zaman bütün toplum zarar görecektir. Bu ilkelerin bir nadide çiçek gibi korunup ve kollanması gerektiğine inanıyorum. Bu temel eksende düşüncelerimiz oluşmaktadır. Bunun dışında hiçbir düşüncemiz yoktur.

  Bizler yargı mensupları olarak hukukun temel değerlerini korumak hukukun üstünlüğünü yargı bağımsızlığı ilkelerini en üst düzeyde gerçekleşmesini sağlamak yönünde çaba sarf etmek zorundayız. Bu bizim üstlendiğimiz sorumluluğumuzun gereği olan bir hak ve yetkidir. Hiçbir zaman kurumlar arası, erkler arası çatışmadan, kutuplaşmadan yana değiliz. Demokrasinin gereği olan tartışma ortamında karşılıklı sevgi anlayışla ile daha ileriye daha iyiye çözüm üretmek gerektiğine inanıyoruz.

  Görevimizi yapıyoruz

  Hukukun üstünlüğü, yargının bağımsızlığı gibi temel değerler tartışma konusu olmaktan çıkacaktır. Toplumda barış, huzur ve güven ancak adaletin en üst düzeyde sağlanması adalet mekanizmasının çok iyi işlenmesi için gerçekleşecektir. Bu konuda en büyük görev biz hukukçulara düşmektedir. Bütün olumsuzluklara rağmen Türk yargısı, yargıcı hakimi, savcısı ve avukatlarıyla en iyi şekilde yerine getirmektedir. Ve getirmeye devam edecektir."
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı