Gündem Haberleri

  Çatışmadan kurtulan terörist İzmir'de yakalandı

  Banu ŞEN/İZMİR
  03.06.2017 - 17:53 | Son Güncelleme:

  Geçen yıl çatışmadan kurtulan PKK'lı bir terörist, İzmir'de yapılan operasyon sonucu yakalandı.

  29 Kasım 2016'da Mardin Nusaybin Büyükkardeş Köyü'nde güvenlik güçleri ile çatışmaya giren aralarında terör örgütünün sözde Mardin eyaleti sorumlusu Reşo (K) Hasan Turan'ın da bulunduğu 6 kişiden 5'i ölü geçirilmişti.

  Çatışmadan yaralı olarak kurtulan A.O. isimli terörist ise istihbarat çalışması sonrası İzmir Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, MİT, İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Özel Harekat Şube Müdürlüğü ekiplerinin ortak çalışmasıyla önceki gün İzmir'de yakalandı.

  Çatışmadan yaralı kurtulup kaçan A.O.'nun sahte kimlikle hastanede tedavi olmak için İzmir'e geldiği tespit edildi.

  A.O.'ya İzmir'de saklandığı Kadifekale'de yardım ve yataklık eden kişinin ise dayısı olduğu belirlendi. Bu kişinin aynı zamanda Konak'ta 2014'e kadar muhtarlık yapan ve Kasım'da ölü ele geçen Hasan Turan'ın babası A.T. olduğu tespit edildi. Operasyonda 3 kişinin daha gözaltına alındığı, tahkikatın devam ettiği öğrenildi.

  OLAYIN GEÇMİŞİ

  Alınan bir istihbaratı değerlendiren güvenlik güçleri A.O.'nun İzmir'den 2016'da PKK/ KCK terör örgütünün kırsal kadrolarına katıldığı,terör örgütü içerisinde Mardin bölgesinde faaliyet gösterdiğini tespit etti. 29 Kasım 2016'da Mardin Nusaybin ilçesi Büyükkardeş köyünde güvenlik güçleri ile terör örgütü mensupları arasında yaşanan silahlı çatışmada terör örgütünün sözde Mardin eyaleti sorumlusu Reşo Hasan Turan isimli terör örgütü mensubunun da aralarında bulunduğu 5 örgüt mensubu ölü olarak, çeşitli marka ve çaplarda uzun namlulu silahlar patlayıcı düzenekleri ve örgütsel dökümanlar ile ele geçirilmişti.

  A.O.'nun ise çatışmadan yaralı olarak kurtulup olay yerinden kaçtığı ve bir süre sonra tedavi amacı ile İzmir'e geldiği tespit edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı