Gündem Haberleri

  ÇATES'e ruhsat için süre

  Hürriyet Haber
  04.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Zonguldak İdare Mahkemesi, yasal ruhsat ve çalışma izni olmayan Çatalağzı Termik Santrali'ne eksiklerin girdirilmesi için süre tanıdı. Mahkeme kararının son bölümünde, ‘‘Yasal süre içinde bu eksikler giderilmezse, santral kaatılacaktır’’ denildi.

  Zonguldak Çevre Koruma Derneği öncülüğünde aralarında belediyenin de bulunduğu 8 çevreci kuruluşun, Çatalağzı Termik Santrali (ÇATES) faaliyetinin durdurulması istemiyle Zonguldak İdare Mahkemesi'ne açtığı dava sonuçlandı. Mahkeme, yasal çalışma izni ve ruhsatı olmayan ÇATES'e yasal izin ve ruhsatı alması için süre verdi.

  Zonguldak İdare Mahkemesi’nin kararında, dava dosyasındaki belge ve bilgilerin incelenmesinden, ÇATES'in faaliyetlerini sürdürmesi için gerekli yasal, yer seçimi, emisyon, deşarj izinleri açılma ruhsatı, gayrisıhhi müessese ruhsatı ve ÇED Raporu'nun bulunmadığı belirtildi. Kararın son bölümünde şöyle denildi:

  ‘‘Davacıların isteği doğrultusunda öncelikle davaya konu termik santralin toplum ve çevre sağlığı açısından kesin olarak zararlı olup olmadığının belirlenmesi için gayrisıhhi müesseseler yönetmeliğine göre süre verilerek, tesis mahsurlarının giderilmesine imkan sağlanması gerektiği, bu süreler sonunda da ruhsata bağlanmak davalılarca gereğinin yapılmadığı taktirde santralın kapatılması ortadadır.’’


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı