Gündem Haberleri

  Çatalhöyük dünya mirası listesinde

  Arzu ÇAKIR MORIN / PARİS
  02.07.2012 - 01:54 | Son Güncelleme:

  UNESCO Dünya Mirası Komitesi, Çatalhöyük neolitik kentinin Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilmesini oybirliğiyle kabul etti. Çatalhöyük’le birlikte Türkiye’den bu listeye giren tarihi alanların sayısı da 11’e yükseldi.

  Karar alkışlandı

  UNESCO’ya üye 21 ülkeden uzmanlardan oluşan Dünya Mirası Komitesi’nin St. Petersburg’da yapılan toplantısında alınan kararda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Dünya Mirası Listesi’ne aday gösterilmiş olan Çatalhöyük’ün, Dünya Mirası Sözleşmesi’nin temel şartlarını karşıladığı, otantikliğini koruduğu ve ‘evrensel seçkin değer’e sahip olduğu belirtildi. Toplantıda Türk heyeti, alkışlarla alınan kararı takiben diğer ülke temsilcilerinin tebriklerini kabul etti. Karara esas olan raporda, tarihi M.Ö. 7400 yıllarına uzanan Konya sınırları içindeki Çatalhöyük’ün ‘insanlığın bir aşamasının eşsiz bir tanıklığını teşkil ettiği, döneme has bir yerleşim tarzı ile toplum anlayışı ve eşitlik ideallerine dayanan bir kentsel plana sahip olduğu’ da vurgulandı.

  Deprem ve turizm riski

  Çatalhöyük’ün deprem ve artan turizm riskiyle karşı karşıya olduğu belirtilen kararda, bu miras alanının yönetim planının en kısa sürede tamamlanması istendi. Ayrıca alanın sürdürülebilir mali kaynağa sahip olmasının gereğine işaret edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı