Gündem Haberleri

  Çatalca’da herşey erguvan rengi

  Hürriyet Haber
  05.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çatalca her yıl düzenlenen Erguvan Şenliği'nin yedincisini kutlamaya hazırlanıyor. Ama bu yıl Çatalcalılar biraz buruk. Nedeni ise, nisan ayı başında iyi giden havalara aldanan erguvanların, ardından bastıran soğuk havanın etkisiyle boyunlarını bükmüş olması.

  Yüzyıllardır torundan toruna aktarılan bir değer Çatalcalılar için Erguvan. İlçenin yegane rengi. Baharda Çatalca'ya yolu düşenler bilir. İlçe baştan başa kırmızıya çalan bir mor rengidedir. Tabiatın bu cömertliğine Çatalcalılar da duyarsız kalmıyor. Bu nedenle ilçede pek çok evin duvarları erguvan rengine boyalı. Hatta ilçenin en eski okullarından biri olan Ferhatpaşa İlköğretim Okulu'nun tabelası bile erguvan rengini taşıyor.

  Koca İstanbul'da erguvanın yalnızca Boğaz'da ve Çatalca'da açıyor olmasının nedenini Çatalca Belediyesi Basın Danışmanı Ahmet Erbil şöyle açıklıyor:

  ‘‘Çatalca, Karadeniz'le Marmara arasında kalan rutubeti bol bir yer. Zaten erguvan Boğaz'da da bu yüzden yetişiyor. Ne yazık ki, bu yıl erguvanlar nisan ayı başındaki güneşe aldanıp erken açtılar. Sonra bastıran soğukla da çiçekleri zarar gördü.’’

  Çatalca Belediyesi, erguvanlarını zaman zaman şehir merkezine de ihraç ediyor. Bugüne kadar Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi bahçesine, Marmara ve Mimar Sinan Üniversitesi'ne dikilmesi için yüzlerce erguvan fidanı verilmiş. Çatal Belediyesi'nin erguvan fidanlarını bol keseden dağıtmasına aldanmamak gerek. Bu konuda Çatalca Belediye Başkanı İsmail İp, bir yandan yaygınlaşmasını isterken diğer yandan da ilçe içinde korunması gerektiğini söylüyor:

  ‘‘Belirli bir iklimi istediği ve ömrü kısa olduğu için Çatalca dışında yaşaması pek mümkün değil. Burada kendiliğinden yetişiyor. Fidan ekimini devam ettiriyoruz ama bu güzelliğin mutlaka korunması gerekir.’’

  Ansiklopediye göre erguvan

  Erguvan, Akdeniz ikliminde kuru yamaçlarda yetişir. Çiçekler yapraklardan önce ve doğrudan doğruya gövdeden çıkar. Yaşlı ağaçlarda bütün gövde çiçeklerle kaplanır. Meyvesi sivri uçludur. sekiz metreye kadar uzayabilir. Gövdesi dallı budaklı ve eğri büğrüdür. Odunu sert ve cilalanmaya elverişlidir.

  Tarihten birkaç başlık

  Erguvan rengi, Eskiçağ'da dokumaları boyamak için kullanılırdı. Bu renk ise, karından bacaklı Murex brandaris adlı bir böcekten elde edilirdi. Ama 1.5 gram boya elde etmek için 12 bin hayvanı öldürmek gerekirdi (Bu boyanın ne kadar az bulunduğunu gösteriyor).

  Divan edebiyatında kırmızı rengi nedeniyle sevgilinin dudağı için yapılan benzetmelerde kullanıldı (Erguvan üzerine dökülmüş yağmur damlalarını görünce, inci ve yakutla süslü bir fidan sandım).

  Hıristiyanlar erguvanı Yahuda ağacı adıyla anar. İnanışa göre önceleri ağacın çiçekleri beyazdır. Ama İsa'yı ele veren Yahuda kendini bu ağaca asınca ağaç, kandan ya da utançtan kırmızıya dönüşür.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı