Gündem Haberleri

  Cassini tartışması büyüyor

  Hürriyet Haber
  13.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'nin 13 Ekimde uzaya göndermeyi planladığı Cassini uydusunun neden olduğu tartışmalar büyüyor. son olarak meteoroloji uzmanları da Cassini'nin taşıdığı yakıtın tehlikeli olduğunu açıkladılar. Satürn'e uzun bir yolculuk yapacak olan uydunun fırlatılması, bu nedenle meteorolojik koşullar uygunsa gerçekleştirilecek.

  Amerika'nın şimdiye kadar uzaya fırlattığı insansız araçların içinde en güçlüsü olan Cassini'nin 1 milyon tonluk zehirli yakıtı da insanlar için tehlikeli... Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Amerikan Hava Kuvvetleri meteroloji uzmanları, Cassini'nin uzaya fırlatılmasının rüzgarın durumuna, şiddetine ve havanın nemine göre ayarlanacağını açıkladılar. Hava durumunu dakikası dakikasına izlemek ve ne olacağından emin olmak istediklerine değinen meteroloji uzmanları, ‘‘Rüzgarın yumuşak zamanı yakalandığı ve şartların hazır olduğu an, Titan 4-B roketi ateşlenecek, aksi halde, zehirli yakıt nedeniyle insanlar hastalanabileceği için, uçuş ertelenebilir’’ diye konuştular.

  Cassini uzay aracını uzaya taşıyacak olan Titan 4-B roketinin şimdiye kadar uzay çalışmalarında kullanılan en güçlü roket olduğu belirtiliyor. Titan 4-B roketinin içinde bulunan yakıtın ‘‘hydrazine, nitrojen tetroxide ve hidrojen klorid fumes’’ açıklandı. Roketten çıkan ve rüzgarla yerleşim bölgelerine taşınabilecek olan zehirli dumanın insanlarda çeşitli rahatsızlıklara yol açabileceği kaydediliyor.

  Cassini, uzun yolculuğu ve satürn'deki görevi sırasında, koruyucu muhafaza içine alınmış olan 35 kiloluk plutoniumdan enerji üretecek. Çevreciler, uydunun taşıdığı nükleer reaktörün insanlık için büyük tehlike olduğuna dikkat çekerek geçtiğimiz günlerde bir tartışma başlatmışlardı. NASA uzmanları ise, endişenin gereksiz olduğunu, herhangi bir kaza ile plutoniumun sızması halinde, özel bir yöntemin otomotik olarak devreye gireceğini ve tehlikeyi önleyeceğini ileri sürmüşlerdi. Plutonyumun çok yüksek derecede radyoaktive ihtiva ettiğini belirten çevreci gruplar, tehlikenin var olduğunu söyleyerek aracın uzaya fırlatılmasını protesto etmeyi sürdürüyorlar. Aracın uzaya fırlatılacağı gün yeni protestoların olması bekleniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı