GeriGündem ÇASOD Oyunculuk Ödülleri dağıtıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ÇASOD Oyunculuk Ödülleri dağıtıldı

Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği'nin (ÇASOD) 2005 Yılı Oyunculuk Ödülleri, Akatlar Kültür Merkezi'nde törenle sahiplerini buldu.

Sunuculuğunu oyuncu Ceyda Düvenci'nin yaptığı gece, dün toprağa verilen usta yönetmen Atıf Yılmaz'ı anlatan bir film gösterimiyle başladı.  

ÇASOD Başkanı Rutkay Aziz daha sonra yaptığı konuşmada, ünlü yönetmen Atıf Yılmaz ve yazar Erdal Öz'ün yakın zamanda vefat ettiğini hatırlatarak, “Son günlerde büyük acılar yaşadık. Ama dünya sinemasından bir Atıf Yılmaz ve edebiyatından Erdal Öz geçti. Böylesine ilerici, devrimci, yurtsever insanlarla aynı havayı solumaktan gurur duyuyorum” diye konuştu.

Konuşmanın ardından, Prof. Dr. Selahattin Yıldız, Sevin Okyay, Meltem Savcı, Hüseyin Kuzu ve Mehmet Dinler'den oluşan jürinin geçen
yıl çekilen 19 Türk filmi arasında yaptığı değerlendirmenin  sonuçları
açıklandı.

“En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne “Korkuyorum Anne” filmindeki rolüyle Işıl Yücesoy, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne “Babam ve Oğlum” filmindeki rolüyle Çetin Tekindor'un değer bulunduğu gecede, Tekindor'un rahatsızlığı nedeniyle törene katılamadığı bildirildi.

Gecede, “Umut Veren Kadın Oyuncu” ödülü “Türev” filmindeki rolüyle Gülçin Santırcıoğlu'na, “Umut Veren Erkek Oyuncu” ödülü ”Anlat İstanbul” filmindeki rolüyle Selim Akgül'e sunulurken, “Jüri Özel Ödülü” de “Babam ve Oğlum” filmindeki rolüyle Yetkin Dikinciler'e verildi.

ÇASOD Emek Ödülü'ne ise usta yazar ve Türk sinemasında çeşitli senaryolara imza atmış Vedat Türkali ile görüntü yönetmeni Salih Dikişçi layık görüldü. Türkali, “ödülünü, kendisiyle aynı ödüle değer görülen emekçi arkadaşından almak istediğini” belirtince, Türkali'nin ödülünü Dikişçi verdi.

ÇASOD'un 292'inci üyesi olduğu açıklanan Beyazıt Öztürk'e de Bülent Kayabaş ve Rutkay Aziz tarafından üye kartı ve plaketi takdim edilen gecede, “Ornette Ornette” topluluğu da mini bir caz dinletisi sundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle