GeriGündem CARLAGATE
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CARLAGATE

CARLAGATE
refid:19630853 ilişkili resim dosyası

Fransa, First Lady Carla Bruni’nin adının karıştığı yolsuzluk iddiasıyla çalkalanıyor. Kurucusu olduğu AIDS vakfına usulsüz aktarılan 3.5 milyon dolarlık kamu fonlarını arkadaşlarına ihalesiz dağıtmakla suçlanan Bruni, eşi Sarkozy’yi seçim arifesinde zor duruma soktu.

FRANSIZ haber dergisi Marianne, dün yayınladığı çarpıcı araştırmayla gündemi değiştirdi. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin eşi Carla Bruni’nin adı uluslararası bir yolsuzluk skandalına bulaştı. Bir dönem diplomat ve siyasi danışman olarak da görev yapan ülkenin önde gelen araştırmacı gazetecilerinden Frederic Martel’in imzasını taşıyan kapsamlı dosyada öne sürülen iddialar özetle şöyle:

USULSÜZ BAĞIŞ: Carla Bruni, 2008 yılından bu yana iyi niyet elçiliğini yaptığı AIDS ile mücadele amaçlı küresel hayır kurumu Global Fund’dan, kendi adına kurduğu vakfa usulsüz olarak 3.5 milyon dolar aktardı. Kamu fonlarından gelen bu paranın bir kısmını çeşitli işler karşılığında ihalesiz arkadaşlarının şirketlerine verdi.

GENEL KURUL KRİZİ: Global Fund’un Kasım 2011’de Gana’nın başkenti Acra kentinde yapılan genel kurul toplantısının kapalı bölümünde, ayyuka çıkan Afrika’daki yolsuzluklara benzer gelişmelerin Fransa’da da yaşandığı konuşuldu.

ELÇİDEN İSTİFA: Skandalın duyulmaması için Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, her şeyden haberdar olan ve genel kurulda kendisini, eşini ve arkadaşlarını yeterince savunmadığını düşündüğü Global Fund nezdindeki Fransa daimi temsilcisi Patrice Debre’yi istifaya zorladı. Ardından Obama Yönetimi ile temasa geçerek olayı örtbas etmeye çalıştı. Ancak...

ABD’DEN BASKI: Global Fund’a her yıl 1 milyar dolar destek veren ABD’nin Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın iki danışmanı, kurumun Fransız başkanı Dr. Michel Kazatchkine’ye istifa etmesini, aksi takdirde yıllık yardımı yapmayacaklarını söyledi.

Fransa kuruma yılda 360 milyon dolar veriyor.

ARKADAŞA KORUMA:Sarkozy, arkadaşı olan Kazatchkine’yi koruyarak, diplomasi danışmanı Jean David Levitte aracılığıyla, Obama Yönetimi ile pazarlığa oturdu. Sonuçta skandalı engellemek için Kazatchkine’nin ilk turu 22 Nisan’da yapılacak Fransa seçimleri ve Global Fund genel kurul toplantısına kadar görevde kalması üzerinde anlaşılırken, yetkileri başka bir makam yaratılarak güvenilir bir isme devredildi.

TALİMAT CARLA’DAN: Kazatchkine, son açıklamasıyla First Lady’i daha da zora sokabilir: “Carla Bruni bana (para transferi konusunda) tüm adımları arkadaşı Julien Civage ile atabileceğimi, kendisine tam yetki verdiğini söyledi. Carla Bruni-Sarkozy Vakfı’nın internet sitesi, ‘Born HIV Free’ kampanyası ve Mars Browser iletişim ajansı ile ilgili sözleşme imzaladık. Para transferi normal süreçten geçti ama bu işler için ihale yapılmadığı doğru.”

Carla Bruni: Tamamen temelsiz iddia

CARLA Bruni-Sarkozy Vakfı, büyük bütçeler gerektiren AIDS ile mücadele çabalarından çok, okuryazarlık eğitimleri gibi daha düşük maliyetli kültürel faaliyetlere odaklanıyordu. Marianne Dergisi, Bruni’nin 2 yıl önce kurduğu vakfın bilançosunun bomboş olduğunu, etkinliklerinin yok denecek kadar azaldığını, mali desteğin sadece Sarkozy çiftinin bazı zengin arkadaşlarından geldiğini ve hesapların şeffaf olmadığını da öne sürdü.
Suçlamalara kendi internet sitesinden yanıt veren Carla Bruni “Benim vakfım hiçbir kamu yardımı almamıştır. Suçlamalar tamamen temelsizdir” dedi. Global Fund’da görev yapan İngiliz bir diplomat ise “DSK skandalını” hatırlatarak, Fransa’nın uluslararası kuruluşlarda bulunan yöneticilerinin birbiri ardına skandala bulaşmasının Fransa’nın imajını olumsuz etkilediğini dile getirdi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle