Gündem Haberleri

  "Cariyeler ve Geceler"in büyüsü

  Hürriyet Haber
  06.09.2005 - 10:29 | Son Güncelleme:

  Elektronik new age müziğin Türkiye'deki temsilcilerinden Can Atilla, yeni albümü “Cariyeler ve Geceler”in ilk klibini albümle aynı isimli parçaya çekti. Uğur Erbaş tarafından “3-D animasyon” çalışması olarak hazırlanan klipte, sular altındaki İstanbul eşliğinde Osmanlı haremindeki cariyelerin dramatik hayatları fantastik dille anlatılıyor.

  Klipte yer alan görsel atmosfer, bilinmeyen ileri zamanda, sarayları, uçan gemileri, Babil'i hatırlatan Kız Kulesi ve bire bir modellenerek hazırlanan Topkapı Sarayı'nın kuleleri gibi görsel yapılarla seyirciye mekanın İstanbul olduğuna dair ipuçları veriyor.

  Masalsı klibin konusu ise şöyle: “Genç cariye, işlemiş olduğu bir suçtan dolayı Sultan'ın (Sultan rolünde Can Atilla) emriyle geçici bir süre için Kız Kulesi zindanına gönderilir. Sarayın ışıklı koridorlarında siluet olarak görünen cariye sevdiği şehre son bir defa bakar ve zindana götürülmek üzere uçan gemiye biner. Yolculuk günbatımında tamamlanır ve denizin ortasında yalnız günler ve geceler başlar. Sultan, cezanın biteceği günün sabahında sarayından Kız Kulesi'ne özlemle bakar, pişmandır. Aynı anda ise bu cezanın acısını kaldıramayan genç cariye bu acıya son vermek için kendisini kuleden derin sulara bırakır. Suların altında, buna benzer nice masalların asırlar önce yaşanmış olduğu İstanbul'un bugünkü görüntüleriyle karşılaşırız. Boğaziçi köprüsü sular altındadır ve cariye eski İstanbul gibi suların sonsuzluğunda kaybolur.”
    

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı