GeriGündem Caretta caretta'yı kurtarma operasyonu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Caretta caretta'yı kurtarma operasyonu

Caretta caretta'yı kurtarma operasyonu

BODRUM açıklarında olta iğnesi yuttuğu belirlenen caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası, Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ekipleri tarafından kurtarıldı.

Gündoğan Mahallesi açıklarında, yüzmekte güçlük çeken bir caretta caretta olduğunu fark eden amatör balıkçılar Bodrum AKUT ekibine bildirdi. Botla denize açılan Saadettin Uslu başkanlığındaki AKUT ekibi, olta iğnesi yuttuğu belirlenen 55 santimetre boyunda, 35 kilogram ağırlığındaki deniz kaplumbağasını sudan çıkarttı.

Hayvan, tedavisi için Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesi'nde hizmet veren Deniz Kaplumbağaları Araştırma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne (DEKAMER) gönderildi. AKUT lideri Saadettin Uslu şunları söyledi: "Birkaç aydır yaralı ve ölmüş caretta carettalarla çok sık karşılaşır hale geldik. Yaralanma ve ölümlerin büyük bölümü insan kaynaklı. Bu deniz kaplumbağası da olta yutmuş. Yapılacak bir operasyonla yuttuğu olta çıkarılacak. İnsanlar tarafından denizlere atılan çöpler ve balıkçı oltaları zaten kısıtlı olan yaşam alanlarını iyice daraltıyor. Şans eseri bulmasaydık ölecekti."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle