GeriGündem Çar Kiro isyanı Türkleri de gerdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çar Kiro isyanı Türkleri de gerdi

Çar Kiro isyanı Türkleri de gerdi
refid:18874104 ilişkili resim dosyası

Bulgaristan’da trafik kazasında bir Bulgar gencin ölümüne neden olan “Çar Kiro” lakaplı Roman çeribaşının gözaltına alınmasıyla başlayan gerginlik Türkleri de huzursuz ediyor. Katunitsa Köyü’nde Romanlarla birlikte yaşayan Türkler geceleri uyuyamıyor, çocuklar okula gidemiyor.

BULGARİSTAN’da 23 Ekim’de yapılacak cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimler öncesi gerginlik tırmanıyor. Filibe kentine bağlı Katunitsa Köyü’nde trafik kazasında Bulgar bir gencin ölümünden Romanlar’ı sorumlu tutan milliyetçiler, olayları tırmandırıyor. Irkçı ve milliyetçi ATAKA Partisi’nin de kışkırtmaları sonucu, Bulgarlar, bölgede Türkler ve Romanlar’ın yaşadığı mahallelere baskınlar düzenliyor. Filibe’ye 20 kilometre uzaklıktaki Roman ve Bulgarlar’ın yıllardır birlikte yaşadığı Katunitsa Köyü’ndeki trafik kazası sonrası başlayan bu eylemler, Sofya, Asenovgrad, Veliko Tırnova, Burgaz, Eski Zagra, Blageovgrad, Vratsa, Varna, Pleven kentlerine de sıçradı.

İnternet üzerinden, ‘Çingeneleri sabun yapalım’ ve ’Türkleri bıçaktan geçirelim’ diye örgütlenen milliyetçi Bulgarlar, Filibe’de yaklaşık 75 bin Türk ve Roman’ın yaşadığı Stolipinovo (Yeniköy) Mahallesi’ne sopalarla saldırmak istedi.   

Mahalle girişinde barikat kuran polis fanatikleri engelledi. Eylemlerin başını Filibe’nin futbol takımları Botev ve Lokomotiv takımlarının taraftarları çekiyor. Polis mahalle girişinde sürekli nöbet tutuyor.

BULGARİSTAN'DA ETNİK GERGİNLİK / FOTO GALERİ 

Bir köylü öldürüldü

Mahallede yaşayanlar son dört günden beri çocuklarını okula gönderemiyor. Mahalle sakini bir kişinin, Filibe girişinde yol kenarında ölü bulunmasından sonra bölgede korku daha da arttı. Gencin ailesine trafik kazasında hayatını kaybettiğini bildirilmesine rağmen, yakınları ölümün kaza sonucu olmadığına inanıyor. Cenaze sonrası mahallede büyük gerilim yaşandı.

Temizlikçilere saldırı

Filibe Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalışan çok sayıda kadın son iki günden beri şehir merkezinde ellerinde süpürge ile çalışırken milliyetçi Bulgarlar’ın saldırısına uğradı. Bunun üzerine temizlik işlerinde çalışan kadınlar işe gitmekten korkmaya başladı. Son dört günden beri çocuklarını okullara gönderememek ve işe gidememekten yakınan mahallenin kadınları, markette alışveriş sırasında Türk ve Roman olduklarının anlaşılması üzerine kendilerinin dışlanmasından şikayet etti.

Erdoğan telefon etse dokunamazlar

/images/100/0x0/55eaa1a6f018fbb8f88ca6d9


BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’u telefonla araması ile ‘yaşam ve çalışma güvencesine’ kavuşacaklarına inandıklarını söyleyen mahalle sakinleri, “Tek umudumuz Başbakan Erdoğan. Bir telefon etse bize burada kimse dokunamaz. Buna inanıyoruz. Bizim burada tek güvencemiz Türkiye’dir” dedi.

Köye giriş yasak

Bulgaristan’da trafik kazası sonrası başlayan olaylar ve ülkeye yayılan etnik protestoların fitilini ateşleyen Katunitsa Köyü’nün tüm giriş ve çıkışları polis tarafından kontrol ediliyor. Köye giriş ve çıkış yapanlar kimlik kontrolünden geçilip, araçlar tek tek aranıyor. Köyde yeni bir provokasyona karşı yabancıların girişine izin verilmiyor.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle