Gündem Haberleri

  Çar’ın sarayında soğuk savaş

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  06.09.2013 - 01:25 | Son Güncelleme:

  Rusya’nın St. Petersburg kentinde dün başlayan G-20 zirvesi, evsahibi Putin ile ABD Başkanı Obama arasında Soğuk Savaş’ı andıran sessiz bir gerginliğe sahne oldu. BRIC ülkelerinin desteğini alan Putin, Suriye’ye olası müdahalenin bir ekonomik krize neden olabileceğini söyledi.

  RUSYA’nın St. Petersburg kenti yakınlarında bulunan çarlık dönemi sarayında dün başlayan ve bugün sona erecek G-20 zirvesinde dünyanın en gelişmiş 20 ülkesinin liderleri, vergi reformları başta olmak üzere diğer ekonomik konuları görüşüyor. Resmi gündemde olmayan Suriye konusu ise dünkü akşam yemeğinde ele alındı. ABD Başkanı Barack Obama’nın, kimyasal silah kullandığına hükmettiği rejimi cezalandırmak için haftaya askeri müdahale konusunda Kongre’den onay alması bekleniyor. Suriye meselesinde geri adım atmayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Obama’yı sıcak bir gülümsemeyle karşılasa da zirvede Soğuk Savaş rüzgarları esti.

  Çar’ın sarayında soğuk savaş

  ABD BM GÜVENLİK KONSEYİ’NDEN UMUDU KESTİ

  YALANCIYA KARŞI ‘REHİNCİ’

  İlk hamle önceki akşam Putin’in, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’ye “yalancı” demesiyle gelmişti. Dün de zirveden hemen önce Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov, “Zirvedeki oturma düzeni İngilizce alfabeye göre ayarlandı” dedi. Evsahibi olduğu halde ve geleneklere rağmen Kiril alfabesinin kullanılmamasıyla Obama ile Putin arasına “bir değil beş liderin” oturacağı vurgulandı. Fakat daha sonra düzen tekrar değiştirildi ve Obama ile Putin arasına 2 lider girdi. ABD Dışişleri, Putin’in laflarının Kerry’nin uykularını kaçırmadığını söyledi. ABD’nin BM Büyükelçisi Samantha Power ise Rusya’yı Suriye konusundaki tavrıyla BM Güvenlik Konseyi’ni “rehin” almakla suçladı.

  KERRY NE DEMİŞTİ?

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, çarşamba günü Kongre'ye verdiği ifadede Arap ülkelerinin Suriye'ye olası müdahalenin masraflarını ödemeyi teklif ettiğini açıklamıştı. Kerry, "Arap ülkelerinin maliyeti üstlenmesi ve destek vermesi bağlamında, cevap evet, bu teklif masada" derken teklifin "hayli önemli" olduğunu ifade etmişti. Kerry, "Bazı Arap ülkeleri ABD'nin bu işi daha önce başka yerlerde yaptığı şekilde yapması halinde maliyeti üstleneceklerini söylediler. İşte bu kadar kararlılar" diye konuşmuştu.

  EKONOMİK KRİZ TEHDİDİ

  Putin zirvede en büyük önemi, gelişmekte olan ekonomilerden oluşan BRICS (Brezilya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) liderlerine verdi. ABD belgelerini sızdırıp Rusya’ya iltica eden Edward Snowden sayesinde Washington’ın elektronik yazışmalarını dinlediği Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff ise 23 Ekim’e planlanan ABD ziyaretini ertelediğini St. Petersburg’da ilan ederek dünyayı şaşırttı. Bu arada Putin’in sözcüsü Peskov, Suriye’ye askeri müdahalenin küresel ekonomi üzerinde çok olumsuz etkilerinin olabileceğini ve BRICS üyelerinin endişeli olduğunu söyledi.

  ABD-Rusya ilişkisi dört yılda altüst oldu

  ABD Başkanı Barack Obama, 2009’da İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen G-20 Zirvesi’ndeki aile fotoğrafında, dönemin Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’yle kameralara gülümseyerek poz vermişti. ABD-Rusya ilişkileri, “tek adam” Vladimir Putin’in geçen yıl “reformcu” Medvedev yerine yeniden devlet başkanlığı koltuğuna oturmasıyla Soğuk Savaş dönemine geri döndü. Obama 2010’da Rusya ile ilişkilerde “yeni bir başlangıç” yapmayı istediğini söylemişti. Son dönemdeyse Suriye krizi, Rusya’nın insan hakları ihlalleri, Snowden sızıntıları gibi konular, iki ülkeyi yeniden karşı karşıya getirdi.

  Protestolarda Putin standardı

  Petersburg’daki G-20 zirvesini protesto gösterilerinde polis, Putin’li posterlere izin vermedi, ABD Başkanı Obama karşıtı gösterilere ise müdahale etmedi. Putin ve diğer G-20 liderlerini gösteren karikatürle eylem yapmak isteyen Vlasti Müzesi’nden bir grup sanatçı ve polis arasında arbede çıktı. Polis karikatüre el koyup eylemci sanatçıları gözaltına aldı. “Obama, Nobel Barış Ödülü’nü geri ver” ve “Suriye’den elini çek” yazılı pankartlar taşıyan göstericiler ise herhangi bir sorun yaşamadı.

  Etiketler: G20 , g20 zirvesi , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı