Gündem Haberleri

  Canlı bomba İstanbul'a sahte kimlikle gitti

  Fahrettin GÖK / VAN (DHA)
  13.10.2008 - 15:56 | Son Güncelleme:

  İstanbul'da kanlı bir eylem yapmak üzereyken 8 kilo 800 gram plastik patlayıcı ile yakalanan PKK'lı "Ezgi" kod adlı 'canlı bomba' kadın terörist H.İ.'nin, sahte kimlik düzenleyerek gittiği belirlendi. Van Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez, kadın teröristin adına sahte kimlik düzenlendiğini ve aracılar vasıtasıyla gönderildiğinin belirlendiğini söyledi. Kesmez, "İncelemeler sonucunda kadın töreristin üzerinden çıkan kimliğin sahte olduğu anlaşıldı" dedi.

  İstanbul Şişli'de polisin dikkatli bir çalışmasının ardından başarılı bir operasyon sonucu üzerinde 8 kilo 800 gram plastik patlayıcı ile yakalanan PKK'lı "Ezgi" kod adlı 'Canlı Bomba' kadın terörist H.İ.'nin üzerinden çıkan kimliğin sahte olduğu anlaşıldı.PKK terör örgütünün kamplarında patlayıcılar konusunda eğitim alıp, kanlı bir eylem yapmak için İstanbul'a giden H.İ."nin Eylül ayı başında önce Van'a 25 Eylül 2008 tarihinde de aracılar vasıtasıyla İstanbul'a geçişi sırasında bu sahte kimliği kullandığı anlaşıldı.

   

  Van Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez, H.İ. ismini kullanarak İstanbul'a geçen canlı bomba PKK'lı kadın teröristin, gerçek kimliğinin belirlenmesi için çalışmaların yoğun bir şekilde yürütüldüğünü söyledi. Kesmez, "Yapılan araştırmalar sonucunda kadın töreristin üzerinden çıkan kimliğin sahte olduğu belirlendi. Sahte kimlikte bu kişinin Artvin nüfusuna kayıtlı olduğu görülüyor. İncelemeler sonucunda H.İ. ismini kullanan kadın canlı bombanın gerçek isminin ve memleketinin ortaya çıkartılması için çalışmalar sürüyor" dedi.

   

  Van Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez, dün soruşturmanın yürütüldüğü İstanbul'a gönderilen T.S. ve M.S.A.'nın da bağlantılarının arıştırıldığını belirterek, olası bir terör eylemine karşı ise Van'da her türlü güvenlik önleminin alındığını kaydetti.

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı