Gündem Haberleri

  CANLI BOMBA DÜĞÜN SAHİBİ MİLLETVEKİLİNE SARILDI VE...

  Hürriyet Planet
  14.07.2012 - 14:08 | Son Güncelleme:

  Afganistan'ın kuzeyindeki Samangan vilayetinde düzenlenen bir düğünü hedef alan intihar saldırısında 17 kişi öldü. Saldırganın, kızını evlendiren milletvekili Ahmet Han Samangani'ye sarıldıktan sonra üzerindeki bombayı patlattığı bildirildi.

  Afganistan Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Samangan'ın merkezi Aybak'ta düzenlenen saldırıda 43 kişinin de yaralandığı ifade edildi.

  Açıklamada, "Afganistan'ın düşmanları bir kez daha ulusal birliğin sağlanması için mücadele eden mücahitleri hedef aldı" denildi.

  Özbek asıllı Samangani'nin Taliban karşıtı eski bir milis komutanı olduğu belirtildi./images/100/0x0/563d8aa9f018fb32c8eefeb3

  Patlamada Samangan istihbarat şefi ve üst düzey bir emniyet görevlisinin de hayatını kaybettiği bildirildi.

  Samangan Emniyet Müdürü Halil Enderabi, öldürülen milletvekilinin, davetlilerinin rahatsız olmaması için korumalarına güvenlik aramaları yapmamaları yönünde talimat verdiğini, bu yüzden saldırganın üzerindeki patlayıcıyla içeri girebildiğini söyledi.

  Taliban saldırıyı kendilerinin gerçekleştirmediğini açıklarken, Reuters'a konuşan siyasi analist Vahid Müjde, Samangani'nin Taliban dışında da düşmanlarının olabileceğini belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı