Gündem Haberleri

  Çankırı Bayramören'de 104 ev kül oldu

  A.A
  12.08.2006 - 00:30 | Son Güncelleme:

  Çankırı'nın Bayramören ilçesi ile Kastamonu'nun Araç ilçesi Bahçecik köyü arasında dün çıkan, gece kontrol altına alınan, ancak bu sabah yeniden başlayan yangında 104 ev, 92 samanlık ve 74 ahır yandı.

  Bayramören ilçesi Yaylatepe köyü yakınlarında çıkan yangında, güvenlik amacıyla 104 haneli köyde yaşayan 74 aile evlerinden uzaklaştırıldı. Yangında köydeki 104 ev, 92 samanlık ve 74 ahırın tamamıyla yandığı bildirildi.
  Yaylatepe köyünde yaşayanlar, 10 kilometre uzaklıktaki Harmancık köyüne gittiler. Yangının, rüzgarın etkisiyle Harmancık köyüne doğru ilerlediği belirtildi.

  Jandarma ekipleri, köyün yakınında güvenlik şeridi oluşturarak, köylüleri, yanan Yaylatepe köyüne göndermemeye
  çalışıyor. Yangında şu ana dek kesin olmamakla birlikte 250 hektarın üzerinde Karaçam ormanının yandığı ifade edildi.

  Yaylatepe Köyü Muhtarı Osman Akkaya, köyde bir tek evin bile kurtulmadığını, 2 vatandaşın da kaybolduğunu söyledi. Akkaya, çok sayıda hayvanın da telef olduğunu bildirdi.

  2 KÖY DAHA BOŞALTILDI

  Kastamonu'nun Araç ilçesi Bahçecik köyü ve Bayramören ilçesi Çayırcık köyünde 30, Evkadı mahallesinde de 20 hane, yangının hızlı bir biçimde ilerlemesi nedeniyle boşaltıldı.

  Orman yangının Bayramören ilçesine 35, Araç'ın Boyalı yerleşim merkezine de 30 kilometre uzaklıkta olması, bölgenin en yüksek tepesinde bulunması ve yolların bozuk olması nedeniyle müdahaleyi zorlaştırıyor.

  Kastamonu, Araç, Samatlar, Çankırı, Çerkeş ve Bayramören ilçe belediyelerine ve orman işletmelerine ait arazözlerin yangını söndürmek için çalıştıkları, ancak havanın kararmasıyla birlikte müdahalede zorlandıkları öğrenildi.

  Öte yandan Orman Genel Müdürlüğü'ne ait C-130 tipi 2 adet tanker uçak, Kayseri'den yangın bölgesine gelerek havadan müdahale etti, ancak yangının ilerlemesini önleyemedi. Yangına Karabük'te konuşlandırılan Orman Genel Müdürlüğünün yangın söndürme helikopteri de müdahale etti.

  Yaylatepe köyü sakinlerinden 56 yaşındaki Ali Çam, devletin yangına müdahale etmekte geciktiğini ileri sürdü ve “yangın söndü” diyerek bırakılmasının hata olduğunu savundu. 72 yaşındaki Mustafa Baltaş ise “Biz nereye gideriz, nereye sığarız. Hayvanlarım yandı. Traktörüm köyde kaldı” dedi.

  Ormanda kaybolan hayvanlarını traktörle toplamaya çalışan 20 yaşındaki Mustafa Topaloğlu ise, “Herşeyimiz yandı. İneklerimiz yandı, evimiz yandı. Hiçbir şey kurtaramadık” diyerek yakınmada bulundu.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı