GeriGündem Canikli: "Kimse bizi zayıflıkla suçlamasın"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Canikli: "Kimse bizi zayıflıkla suçlamasın"

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, hükümetin terörle mücadelede yetersiz kaldığı yönündeki eleştirilerin haksız olduğunu savunarak, “Savunma sanayiniz dışa bağımlıysa bağımsızlıktan söz edemezsiniz. Geçmişte sadece yüzde 25 olan yerli silah üretimi, şimdi yüzde 55’lere yükseltildi. Zaman zaman hükümetimize terörle mücadele konusunda haksız eleştiriler geliyor. Lafla milliyetçilik olmaz” diye konuştu.

Isparta İl Teşkilatı'nda partililere son ekonomik gelişmeleri anlatacağı toplantıda, gündemin sıcak başlığı terör ve terörle mücadele konusunu değerlendiren Nurettin Canikli, kimsenin AK Parti Hükümeti’ni terörle mücadelede eksik kaldığı yönünde suçlamaya hakkı olmadığını dile getirdi. Bu topraklarda yaşamanın, büyük devlet olmanın kaçınılmaz sonuçlarından birinin terör olduğunu öne süren Canikli, “Kan ve gözyaşı son 30 yıldır bu topraklarda birlikte harmanlaşmış ne yazık ki. Bugün yaşadığımız tablolar bir sonuç. Şehitlerimiz, bu topraklarda gururla yaşamanın bedeli. Ama hepimizin görevi bu bedeli en aza indirmektir” dedi.

LAFLA MİLLİYETÇİLİK OLMAZ

TSK’nın bugün hiçbir dönemde olmadığı kadar modern silah, istihbarat ve savunma sistemlerine sahip olduğunu belirten Canikli, “Kimse hükümetimizi bu konuda zayıflık içerisinde olmakla suçlayamaz. Bugün dünyanın en gelişmiş ordularında ne varsa TSK’ya bu imkan sağlanıyor” diye konuştu. Canikli sözlerini şöyle sürdürdü:
“Özgür olabilmenin en temel şartlarından biri kendi kendine yeten bir savunma sanayi sistemine sahip olunmasıdır. Biz silah sistemlerimizi uzun yıllardan beri başka ülkelerden alıyoruz. Bunun modernizeleri bu ülkelerce yapılıyor. Bu şekilde dışarıdan satın alınan, ya da yenilenen silahların hiç ummadığınız bir anda dışarıdan müdahaleyle etkisiz hale getirilmesi bu sistemi satan tarafından mümkün olabiliyor. Bu ciddi bir zaafiyettir. 2002 yılında toplam silah sanayimizin yüzde 25'i yerli üretimle sağlanırken, bugün yüzde 55'e yükselmiştir. Şu anda tepeden tırnağa yerli tank üretimi için sipariş verilmiş durumdadır. Zaman zaman hükümetimize terörle mücadele konusunda haksız eleştiriler geliyor. Lafla milliyetçilik olmaz. Geçmişte savunma sanayini dışa bağımlılıktan kurtarmak adına gerekli adımları atamamışsanız, sizin milliyetçiliğinizin hiçbir anlamı yok.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle