Gündem Haberleri

  Candan: Kıbrıs Rum'ları AB'ye girerse tek yol ilhaktır

  Hürriyet Haber
  05.12.2001 - 12:37 | Son Güncelleme:

  SP Grup Başkanvekili Veysel Candan, Kıbrıs Rum Kesimi`nin AB`ye girmesi durumunda Türkiye için tek çıkış yolunun KKTC`nin ilhak edilmesi olduğunu söyledi.

  Candan, TBMM`de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye`nin Kıbrıs konusunda taviz veremeyeceğini belirterek, Denktaş-Klerides görüşmesini desteklediklerini söyledi.

  AB`nin 1960 anlaşmalarını görmezden geldiğini anlatan Candan, bu anlaşmalara göre Türkiye ve Yunanistan`ın katılmadığı oluşumlara Kıbrıs`ın üye olamayacağını hatırlattı.

  Candan, Kıbrıs Rum Kesimi`nin AB`ye girmesi durumunda Yunanistan ile bütünleşmenin gerçekleşeceğini belirterek, ``Rum Kesimi AB`ye girerse Türkiye için tek çıkış yolu KKTC ile bütünleşmektir veya ilhaktır`` diye konuştu.

  AB`nin Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) konusunda da samimi olmadığını öne süren Candan, Türkiye`nin bu konuda ``oyuna getirildiğini, aldatıldığını`` söyledi.

  Candan, İngiltere ve ABD`nin güvencelerinin yeterli olmadığını belirterek, Türkiye`nin AGSP`nin karar mekanizmalarının dışında kalmasının ileride Türkiye-NATOlişkilerine zarar vereceğini savundu.

  IRAK

  Veysel Candan, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell`ın Türkiye`ye çeşitli taleplerle geldiğini ifade ederek, ``ABD`nin Irak`a müdahalesine Türkiye`nin destek vermesi kabul edilemez`` dedi.

  Candan, 1990 yılında yaşanan Körfez krizinden sonra Türkiye`nin 40milyar dolar zarara uğradığını hatırlatarak, bu zararın karşılanması için hiçbir şey yapılmadığını söyledi.

  Irak`ın toprak bütünlüğünün korunmasından yana olduklarını belirten Candan, bu konuda Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit`in açıklamalarını desteklediklerini kaydetti.
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı