Gündem Haberleri

  Candan Erçetin'den "Milyonlarca Kuştuk..."

  Hürriyet Haber
  23.07.2013 - 14:41 | Son Güncelleme:

  Candan Erçetin'in 'Milyonlarca Kuştuk' isimli, içinde 15 şarkı bulunan 7'nci albümü piyasaya çıktı.

  Albümde yer alan parçalar:

  Bir Zümrüd-ü Anka Efsanesi
  Söz ve müziği Candan Erçetin'e ait olan ve albüme adını veren "Milyonlarca Kuştuk..." şarkısı, konusunu Zümrüd-ü Anka efsanesinden alıyor.Şarkının sözlerinde, efsaneye göre Kaf Dağı'nda yaşayan ilahi Zümrüd-ü Anka kuşuna ulaşmak için yola çıkan ancak dünyevi engellere takılıp 7 vadiyi aşamadan yarı yolda kalan milyonlarca kuş; günümüzde insan ruhunun hırs, açgözlülük, kıskançlık gibi dünyevi tuzaklara düşüp yolunu kaybedişine benzetiliyor.

  Yalnızlık
  Geçtiğimiz hafta içinde radyolarda paylaşılan ilk şarkı, son günlerdeki ruh halini daha iyi yansıttığı gerekçesiyle Erçetin'in özel tercihi olan "Yalnızlık" oldu. Söz ve müziği Erçetin'e ait olan şarkı retro düzenlemesiyle de dikkat çekiyor.

  Nazım Hikmet'ten
  Ünlü şair Nazım Hikmet Ran'ın "Bence Şimdi Sen de Herkes Gibisin" şiirini kendi müziğiyle yorumlayan Candan Erçetin şarkıya, 5 beyitten oluşan sözlerini kendi yazdığı, Türk Müziğinin yaygın kullanımlarından biri olan doğaçlama bir "Gazel" ile giriş yapıyor. Türk Müziğinde sesle taksim olarak da bilinen Gazel'e albümünde yer verme nedenini geçmişten kalan mirasla bugünün müziği arasında bir bağ kurma arzusu olarak açıklıyor. Albümün, Nazım Hikmet'in ölümünün 50. yıldönümü olan 3 Haziran'da dinleyicisi ile buluşuyor olması ise sadece çok güzel bir tesadüf.

  Candan Erçetinden Milyonlarca Kuştuk...

  Bu Kez Balkanların Kuzey Doğusu
  Her albümünde Balkan ezgilerine mutlaka yer veren Erçetin, bu kez atalarının geldiği coğrafyanın kuzeydoğusuna uzanarak Romanaya'dan 2 şarkıyı kendi yazdığı sözlerle yorumladı; Dalga ve Yak Gemileri...

  Uzun yolda tanıdık isimler
  5 şarkının sözlerine, 6 şarkının ise söz müziğine imza atan Erçetin'in "Milyonlarca Kuştuk..." albümünün 2011 yılının yaz aylarında başlayan ve 8 ay süren üretim çalışmalarını 12 aylık bir stüdyo yapım süreci izledi. Tüm düzenlemelere yine Alper Dinç imza atarken, Aylin Atalay ve Sinan bu albümde de sözleriyle Erçetin'e ilham verdiler.

  Yeniler ve Eskiler
  Albümün 3 duygusal baladını ise "Sensizlik" şarkısının bestecisi Nuri Irmak'ın Erçetin'in sözleriyle buluşan şarkısı "Yağmur", sözlerinin bir bölümü ve bestesi Doğan Duru'ya ait olan "Aşk" ile sözleri Sinan'a müziği ise Erçetin, Erinç ve Irmak'a ait olan "Sen" oluşturuyor.

  "Yaralı Gönlüm" yepyeni düzenlemesiyle, bestesi dünyada "Misirliou" olarak bilinen ancak 50'li yıllarda Suat Sayın'ın sözleri ve Zeki Müren'in sesiyle sevilen şarkıyı günümüze taşıyor.1930'larda Ella Fitzgerald'ın yorumladığı "Bie Mir Bist Du Shein" şarkısı ise sözlerini Candan Erçetin'in yazdığı "Eğlen Neşelen" adıyla ilk kez türkçe yorumlanıyor.

  "CD KAYDIYLA SON ALBÜM OLACAK"

  Candan Erçetin'den Dinleyicilerine albümde dinleyicilerine şöyle seslendi:

  "Korkarım bu albüm CD kaydıyla buluştuğumuz son albüm olacak. Değişen dünya, değişen Türkiye, değişen teknoloji böyle ön görüyor, bize de değişimlere ayak uydurmak kalıyor. Ben, her şeye rağmen şarkılar söylemekten, ağlamaktan, gülmekten kısacası yaşamaktan vazgeçmeyeceğim çünkü sizlerle birlikte şarkı söylemek ruhuma güç veriyor, var olduğumu hissettiriyor, yalnızlığımı hafifletiyor."


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı