Gündem Haberleri

  Canavar grip virüsü 39 bin kez daha hızlı

  Hürriyet Haber
  07.10.2005 - 02:02 | Son Güncelleme:

  Kuş gribi tedavisi için bilim adamlarının laboratuvarda yeniden canlandırdığı ‘İspanyol gribi’ virüsü, bilinen grip virüsünden 39 bin kez daha hızlı ürüyor.

  1918 yılında milyonlarca insanı öldüren ve kuş gribi tedavisi için Amerikalı bilim adamlarının laboratuvarda yeniden canlandırdığı ‘İspanyol gribi’ virüsü, bilinen grip virüsünden 39 bin kez daha hızlı ürüyor. Maryland’daki ABD Silahlı Kuvvetler Patoloji Enstitüsü’nden Dr. Jeffery Taubenberger ve ekibi, son derece zorlu bir çalışmayla 1918 yılında 20 ila 50 milyon kadar insanın ölümüne yol açan İspanyol gribini laboratuvarda yeniden canlandırmayı başardılar.

  Bilim adamları, bunun için, 1918 yılında İspanyol gribinden ölen ve Alaska’nın donmuş topraklarında gömülen bir kadına ait cesedin akciğerinden parça aldılar. Bilim adamları, daha sonra bu parça yardımıyla virüsün gen bilgisine ulaştılar. Ardından virüsün gen dizisini canlandırmak için genetik kodlama kullanıldı. Elde edilen yeni virüs, farelere şırınga edildi. Farelerin tümü birkaç gün içinde öldü. Proje görevlilerinden Dr. Terrence Tumpey, ‘Virüsün bu kadar ölümcül olacağını sanmıyordum’ diyerek şaşkınlığını dile getirdi. Uzmanlar, canlandırılan İspanyol virüsünün diğer virüs türlerinden 39 bin kez daha hızlı ürediğini söylediler.

  Bilim adamları, İspanyol gribi virüsünü, dünya çapında yayılma tehdidi olan kuş gribine karşı savunma mekanizmaları geliştirmek ve grip hastalığını daha iyi anlamak amacıyla yeniden canlandırdıklarını söylediler.

  İspanyol gribi virüsü, çalınıp teröristlerce kullanılması olasılığına karşı, Atlanta’daki laboratuvarda son derece sıkı güvenlik önlemleriyle korunuyor. Laboratuvara, ancak birkaç görevli girebiliyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı