Gündem Haberleri

  Çanakkale'nin kahramanı kim

  Hürriyet Haber
  16.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Buket Uzuner yeni romanı Gelibolu'yla büyük bir tartışma başlatacak

  Ünlü yazar Buket Uzuner son romanı Gelibolu ile Çanakkale Savaşı'nı bir kez daha gündeme getirmeye hazırlanıyor. Bu yıl içinde yayımlanacak olan romanın en çok tartışılacak yanı ise bir

  Türk savaş kahramanının kimliğini tartışmaya açması.

  YENİ Zelandalı bir genç, Çanakkale Savaşı'nda kaybettiği dedesinin mezarını bulmak için Türkiye'ye geliyor. Çanakkale'deki köylülerle mezarı ararken dedesinin ölmediğini öğreniyor ve iz sürmeye başlıyor. Bu takibin sonunda ilginç bir gerçek çıkıyor ortaya. Savaş kahramanı olarak bilinen bir Türk, Yeni Zelandalı olabilir mi?

  Buket Uzuner, iki yıldır üzerinde çalıştığı ve bu yıl yayımlamayı düşündüğü son romanında böylesine ilginç bir soruyu ortaya atmaya hazırlanıyor. Uzuner'le romanı üzerine konuştuk.

  Yeni romanınızın ortaya attığı soru hayli tartışılacağa benziyor. Bu soruyla dikkatleri çekmek istediğiniz şey nedir?

  - Gelibolu romanı bizi büyük bir Türk Savaş Gazisi olarak çok sayıp sevdiğimiz bir büyüğümüzün aslında Türk olup olmadığını sordurtacak, dahası eğer bu savaş kahramanı Türk değilse onu tarihimizden atacak mıyız, yoksa tüh kaka diyerek beğenmeyecek, ya da çoğu zaman yaptığımız gibi gerçekleri reddedip üstünü mü örteceğiz, sorusuyla yüzleştirecek. Belki kızacağız, belki inkar edeceğiz ama vatanseverlik ve kahramanlık üzerine bildiğimiz ve bize öğretilen kavramlarla duyguları yeni baştan düşünmeye başlayacağız.

  Romanlarınızda daha çok günümüz insanını anlatırsınız. Çanakkale Savaşı gibi tarihi bir konuya neden ilgi duydunuz?

  - Dört yıl kadar önceydi, henüz Kumral Ada-Mavi Tuna romanını bitirmemiştim. Oğlumu ilköğretim için kayıt ettirebilir miyim diye Galatasaray'a gitmiştim. Galatasaray Lisesi'nin duvarlarında dikkatimi çekecek kadar çok delikanlının fotoğrafı yanyana asılmıştı. Bu çocuklar onaltı-onsekiz yaşlarında Çanakkale Savaşı'na gönüllü gitmiş ve orada ölmüşlerdi. Aynı yıl bir tarih dergisinde yayımlanmış olan iki asker mektubu okudum. Bu mektuplar Çanakkale Savaşı sırasında bir Anzak, bir de Osmanlı askeri tarafından annelerine yazılmışlardı. Her ikisi de mektupları yazdıktan sonra ölen bu gençlerin fotoğrafları yanyana bana bakıyordu derginin bir sayfasında. Hemen o yaz Çanakkale'ye doğru serüvenim başladı ve sayısını hatırlamadığım kadar çok Gelibolu Tarihi Milli Park'a gittim, hala gitmekteyim.

  VİETNAM SAVAŞI GİBİ

  Çanakkale Savaşları'nı, bir anlamda Vietnam Savaşı'na benzetmek mümkündür. Anzaklar bu savaşta kendilerine ait olmayan bir dava için yabancı bir ülkede savaşmakta ve ölmekteydiler. Öte yandan son büyük Haçlı Seferi (Kurtuluş Savaşı devamıyla) Çanakkale'de yaşanmıştır da denebilir. Bütün bunlar beni Çanakkale romanı yazmaya itecek kadar etkiledi, rahatsız etti, aklımı, zamanımı işgal etti. Böyle durumda romancı o konuyu yazmadan asla kurtulamaz.

  New York Seyir Defteri adlı kitabınızda romanınızla yabancı vakıfların ve Yeni Zelanda Konsolosluğun'un ilglendiğini yazıyorsunuz. Bu parasal anlamda bir yardım mı?

  - Önce Rockefeller Vakfı bu romanla ilgilendi ama bir sponsorluk yapmadı. Konsolosluğa gelince. Geçen yıl New York'ta yaşarken, Türk Konsolosluğu'nun Yeni Zelanda Konsolosu'na şehirde misafir olarak bulunan bir Türk yazarın Gelibolu ile ilgili bir roman yazdığını bildirmesi üzerine 25 Nisan 1999, Anzak Anma Günü törenlerine davet edildim. Askerlerin, diplomatların ve papazların arasında bir romancı olarak o törene katılmak, hem edebiyatın değeri ve önemi, hem de romanım açısından anlamlı ve hoştu.

  Romanınız için bir de beste yaptırmayı düşündüğünüzü duyduk.

  - Evet, benim çocukluk düşlerimden birisi de tıpkı filmler gibi romanlar için de özgün müzik bestelenmesiydi, Benim çok beğendiğim ve değer verdiğim bir besteci-şarkıcımızla bu konuyu konuştuk. Konsept olarak anlaştık ama işin bir de teknik yanı var ki, onu yayıncı ve plakçı halletmek durumundadır. Bu konu çözüldüğünde besteli ilk romanımızın haberini duyacaksınız.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı