Gündem Haberleri

  Çanakkale'de sarılık salgını

  a.a.
  27.10.2005 - 11:45 | Son Güncelleme:

  Çanakkale'de Devlet Hastanesi'ne başvuran Cevatpaşa İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören bazı öğrenciler ile yakınlarından oluşan 90 kişinin 13'üne, Hepatit-A (sarılık) teşhisi konuldu.

  Sağlık İl Müdürü Dr. İlhan Güney, dünden bu yana hastalık şüphesiyle Devlet Hastanesi'ne müracaat eden kişi sayısının 90'a ulaştığını söyledi. Yapılan muayeneler, kontroller ve laboratuvar tetkikleri sonucunda, 90 kişiden 13'üne kesin Hepatit-A hastalığı teşhisi konulduğunu ve bu kişilerden birinin Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındığını belirten Dr. Güney, şunları kaydetti:
  “İncelemelerde 4 kişinin bu hastalığı daha önceden geçirdiği belirlendi. 6 kişi şüpheli kategorisinde yer aldı. Bu kişiler daha sonra tekrar gerekli kontrollerden geçirilecek. Hastalık teşhisi konulan diğer kişilere yatak istirahatı verildi, bol kalorili besinlerle beslenmeleri tavsiye edildi”

  Dr. Güney, şu an için her şeyin kontrol altında olduğunu, okulda yapılan incelemelerde hastalık açısından olumsuz herhangi bir bulguya rastlanmadığını ifade ederek, belediye başkanlığı yetkilileriyle görüştüklerini, genelde hastalık tanısı konulan çocukların yaşadığı Fevzipaşa Mahallesi'ni dezenfekte etmeleri konusunda uyardıklarını bildirdi.
  Cevatpaşa İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören bazı öğrencilerde halsizlik ve mide bulantısı şikayetlerinin baş göstermesi üzerine okul yönetimi, bu öğrencileri sağlık ocağında muayene ettirmiş, kontroller sırasında Hepatit-A hastalığı şüphesi görülmesi üzerine, öğrenciler ve yakınları, kesin tanı konulmak üzere Sağlık İl Müdürlüğü tarafından Devlet Hastanesi'ne yönlendirilmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı