Gündem Haberleri

  Çanakkale'de karaya oturan yük gemisi kurtarılıyor

  Hürriyet Haber
  14.01.2006 - 12:28 | Son Güncelleme:

  Çanakkale Boğazı Nara Burnu Feneri önlerinde karaya oturan Yunanistan bandıralı, “Anangel Dynasty” adlı yük gemisini kurtarmak için başlatılan çalışmalara 5 römorkör katılıyor.

  Gemi Trafik Hizmetleri (VTS) yetkililerinin verdiği bilgiye göre, dün yapılan sualtı sörvey işlemlerinin ardından gemi kaptanının yardım talep etmesi üzerine, olay yerine Çanakkale'deki “Kurtarma-1”, “Kurtarma-4” ve “Söndüren-4” adlı römorkörler sevk edildi. Ancak, geminin büyük tonajlı olması ve bölgenin kritik geçiş noktasında bulunması nedeniyle İstanbul'dan da takviye olarak “Gemi Kurtaran” ve “Kurtarma-3” adlı römorkör bölgeye geldi.

  Yetkililer, geminin karaya oturduğu sığ bölgeden kurtarılması için çalışmaların başladığını, işlemlerin tamamlanmasının ardından Yunan bandıralı geminin güvenli bir bölgeye demirletileceğini kaydettiler.

  Brezilya'nın Tubarao Limanı'ndan Romanya'nın Constanza Limanı'na 164 bin 993 ton demir cevheri taşıyan, 288 metre uzunluğundaki yük gemisi, Çanakkale Boğazı'nın manevra yapılması en güç noktalarından biri olan Nara Feneri önlerinde dün karaya oturmuş, güvenlik amacıyla ”Söndüren-4” ve “Kurtarma- 4” adlı römorkörler ile Kıyı Emniyeti ve Gemi İşletmeleri'ne ait bir bot olay yerine sevk edilmişti. 
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı