GeriGündem Çanakkale töreninde Mehmetçik'ten slogan
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çanakkale töreninde Mehmetçik'ten slogan

Başbakan Mesut Yılmaz, önceki gün ANAP Grubu'ndaki çıkışının ardından dün katıldığı Çanakkale Zaferi'nin 83. Yıldönümü törenlerinde demokrasi mesajı gönderdi. Törende okunan mesajlar arasında sadece Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın telgrafı alkışlandı. Tören sırasında trübinlerdeki askerler daha önce hiç görülmedik biçimde, ‘‘Mehmetçik burada Apo nerede’’, ‘‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’’ sloganları attı.

Ankara'daki yoğun kar yağışına rağmen, dün sabah Başbakanlık Ata uçağıyla Çanakkale'ye giden Yılmaz karşılanırken, havaalanında havaalanında Ruhi Su'nun ‘‘Çanakkale İçinde Vurdular Beni’’ türküsü çalındı. Yılmaz, Başbakan Yardımcısı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'le törenleri Şehir Stadı'nda izledi.

Yılmaz, törendeki konuşmasında, ‘‘Atalarımızın askeri zaferlerle taçlandırıp, emanet ettiği cumhuriyeti biz de ekonomik zaferler ve demokratik açılımlarla taçlandırarak, gelecek nesillere teslim edeceğiz’’ dedi. Türkiye'yi bugünkü noktadan geriye götürecek her çabanın şehitlerin kemiklerini sızlatacağını belirten Yılmaz, ‘‘Türk milleti, bugün de ülke kalkınmasının vazgeçilmez unsurları olan demokratlığı ve ekonomiyi güçlendirme kararlılığındadır. Ülkemizi demokraside örnek ülke yapmak için çalışıyoruz’’ diye konuştu.

Yılmaz, Çanakkale Zaferi'nin özgürlük ve bağımsızlığı ulusal karakter haline getiren bir milletin ulusal önderiyle birleştiği zaman hiçbir engeli tanımayacağının kanıtı olduğunu da vurguladı. Yılmaz, konuşmasının son bölümünde de, Türkiye'nin ‘bilek, beyin ve yürek gücüyle’ kurulan bir devlet olduğunu kaydetti.Yorumları Göster
Yorumları Gizle