Gündem Haberleri

  Çanakkale Savaşı'nda kullanılan top ve mermiler Ankara'da sergileniyor

  Hürriyet Haber
  17.03.2005 - 13:39 | Son Güncelleme:

  “Şu boğaz harbi nedir, var mı ki dünyada eşi/En kesif orduların yükleniyor dördü beşi/Tepeden yol bularak geçmek için Marmara'ya/Kaç donanmayla sarılmış ufacık bir karaya”...

  Mehmet Akif Ersoy'un bu mısralarla anlattığı tarihin en zorlu harplerinden Çanakkale Savaşı'nın yarın 90. yıldönümü... Topuyla, mermisiyle, verilen canlarıyla zafere nasıl zor erildiğini gözler önüne sermek üzere başkente taşındı.

  TCDD Garı'nda düzenlenen Çanakkale Zaferi sergisinde havan topu mermisinden şarapnel parçalarına, asker mataralarından savaş yıllarında çekilen ilgi çekici fotoğraflara kadar değişik materyaller sunuluyor.
    
  ONLARIN FUTBOL TOPU YOKTU
     
  Merkezi İzmir'de bulunan Çanakkale Şehitleri Tanıtma ve Araştırma Derneği ile Raytur'un düzenlediği sergi, savaşın cansız tanıklarını 90 yıl sonrasına “tüm canlılığıyla” taşıyor.

  Savaş yıllarında kullanılan havan topu mermisi, süngü, tel makası, havan topu mermisi başlıkları, şarapnel parçası, bir Senegalli askerin palası, Fransız, İngiliz ve Türk askerlerin mataraları, çivi, gülle, kazma, at ve katana nalı, top mermisi içindeki misketler ve savaş uçaklarından atılan çiviler serginin ilgi çekici parçaları arasında yer alıyor.

  Metrekareye 6 bin merminin düştüğü Çanakkale Savaşı'nda bunu temsili olarak göstermek amacıyla 1 metrekarelik camekanın içine yerleştirilen 6 bin adet mermi de ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

  “Onların futbol topu yoktu, çaputları birbirine dolayıp bezden bir top yapmışlardı belki. Onunla kimbilir kaç kez oynama fırsatı bulmuşlardı?... Ve bir gün hepsinin üzerine bir görev düştü: vatan için ölmek” sözleriyle tanıtılan bir fotoğrafta ise yaşları 14'ü geçmeyen sekiz küçük askerin üniformalı görüntüleri yer alıyor.
   
  EY ŞEHİT OĞLU ŞEHİT
    
  Savaşta yaralanan oğlunu tedavi etmeye vakit bulamadığı için onu kaybeden bir doktorun öyküsünün anlatıldığı ilginç fotoğraf da o acıyı siyah-beyaz bir kareyle günümüze taşıyor.

  Sergide yer alan Çanakkale Savaşı'nda şehit düşenlerin isimlerinin yer aldığı pano da ziyaretçilere duygu dolu anlar yaşatıyor.

  Metrekareye 6 bin mermi... Bir sipere bir günde düşen 4 binin üzerinde top mermisi... Tam 8.5 ay gece gündüz, göğüs göğüse harp... Ve bir avuç vatan toprağı uğruna 250 bin kayıp... Mehmet Akif Ersoy'un ”Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın/Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın” diye seslendiği Çanakkale şehitlerinin hatıraları 31 Mart'a kadar TCDD Garı'nın her gün yüzlerce yolcuyu misafir eden koridorlarında ziyaretçilerini bekliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı