Gündem Haberleri

  Çanakkale ilçelerinde ‘kırmızı bölge’ uygulaması

  Burak GEZEN/ÇANAKKALE, (DHA)
  03.01.2006 - 14:04 | Son Güncelleme:

  Çanakkale’nin ilçelerinde, belediye sınırları ve mücavir alanlar dışındaki içkili yerlerin açılabileceği ‘kırmızı bölgeler’ kaymakamlıklarca saptandı, onay için İl Genel Meclisi'ne gönderildi. Kırmızı bölgelerin yerlerinin komisyonda görüşüldükten sonra il genel meclisinde karara bağlanacağı belirtildi.

  Gündeme geldiği günden bu yana çeşitli tartışmalara yol açan kırmızı bölge uygulaması Çanakkale'nin ilçelerinde de başladı. İlçelerde kaymakamlıklar ve jandarma komutanlıkları tarafından belirlenen içkili yerlerin listesi ve haritası, Çanakkale Valiliği'ne gönderildi. Çanakkale Valisi Süleyman Kamçı, listeyi içkili yerlerin açılabileceği bölgeleri belirlemekle yükümlü olan İl Genel Meclisi’ne gönderdi.

  Çanakkale İl Genel Meclisi Başkanı AKP'li Burhan Temiz, meclis üyelerine, belediye sınırları ve mücavir alanlar içindeki içkili yer bölgelerinin belirlenmesi yetkisinin belediye meclislerine, mücavir alanlar dışında kalan yerlerin belirlenmesinin ise il genel meclisine ait olduğunu anımsattı. Temiz, içkili yerlerin belirlenmesinin ayrıntılı görüşülmesi için konunun Meclis Karma Komisyonu'na havale edilmesini önerdi. Meclis üyeleri, öneri oy birliğiyle kabul etti.
  İl Genel Meclisi Başkanı Burhan Temiz, gönderilen içkili yerlerin listesinin ve haritasının karma komisyonda ayrıntılı olarak incelenmesinden sonra yaşanacak süreci şöyle anlattı:

  “Daha sonra meclis üyelerimiz yerinde bir inceleme yapacak. Komisyonun raporu doğrultusunda kaymakamlıklar ve jandarma komutanlıklarınca belirlenen içkili yer bölgelerinin genişletilmesi veya daraltılması konusunda karar vereceğiz. Ama bizim içki konusunda katı bir tutumumuz yok. İnsanlar içer, herkes istediği gibi yaşar. Biz ilçelerin huzurun temini açısından bazı güzergahları yasaklayabiliriz. Çünkü işin bir de güvenlik boyutu var. Bazı içkili yerler ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta. Bu da herhangi bir olayda durumu kontrol etme zorluğu doğuruyor. Toplumun huzuru için en doğru kararı vereceğiz.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı