Gündem Haberleri

  Can Dündar'a zorla getirme kararı

  İSTANBUL (DHA)
  29.01.2015 - 15:21 | Son Güncelleme:

  Cumhuriyet Gazetesi yazarı Can Dündar'ın, gazetedeki köşesinde 1 Temmuz ve 18 Temmuz 2014'de yazdığı yazılarda, o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılanmasına başlandı. Müştekiler Cumhurbaşkanı Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan'ın suçtan zarar görme ihtimaline binaen davaya katılmasına karar veren mahkeme, usulüne uygun tebligata rağmen duruşmaya gelmeyen Can Dündar hakkında zorla getirme kararı çıkardı.

  "CEZALANDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ"

  İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen ilk duruşmaya tutuksuz sanık gazeteci Can Dündar ve müştekiler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan katılmadı. Tarafları duruşmada tarafları avukatları temsil etti. Can Dündar'ın avukatı Bülent Utku, müvekkilinin yurt dışında olduğunu ve bu yüzden duruşmaya katılamadığını belirterek Dündar'ı bir sonraki duruşmada hazır edeceklerini belirtti. Erdoğan ailesinin avukatı Hatice Özay ise şikayetlerinin devam ettiğini, davaya katılmak istediklerini belirterek, "Dündar'ın cezalandırılmasını talep ediyoruz" dedi.

  ERDOĞAN'IN KATILMA TALEBİ KABUL EDİLDİ

  Müştekiler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan'ın suçtan zarar görme ihtimaline binaen davaya katılmasına karar verildi. Usulüne uygun tebligata rağmen duruşmaya gelmeyen Can Dündar hakkında zorla getirme kararı çıkaran mahkeme eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 26 Şubat'a erteledi.

  İDDİANAME

  İstanbul Cumhuriyet Savcısı Vedat Yiğit tarafından hazırlanan 4 sayfalık iddianemde, Recep Tayyip Erdoğan ve Bilal Erdoğan'ın avukatı tarafından 7 Ağustos 2014'de sunulan şikayet dilekçesi sunulduğu belirtildi. Can Dündar'ın Cumhuriyet Gazetesi ve internet sitesinde yayınlanan 18 Temmuz 2014 tarihli "Fezlekeleri okumak hakkımız" ile 1 Temmuz 2014'deki "Erdoğan'ın yumuşak karnı" başlıklı yazılarında Erdoğan'a, "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" ve oğlu Bilal Erdoğan'a karşı da "hakaret" suçunu işlediği iddia ediliyor. İddianamede, Dündar'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret etmek" suçundan 2 yıl 4 ay'a kadar, oğlu Bilal Erdoğan'a "hakaret" suçundan ise 2 yıl 2 ay'a kadar hapsi isteniyor

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı