Gündem Haberleri

  Camiye baskın

  Hürriyet Haber
  18.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Silahlı ve maskeli saldırganlar Van'da cami bastı. Saldırganlar cemaati yere yatırmak istedi ancak, imam, ‘‘Yatmayın, karşı koyun. Ne gelirse Allah'tan’’ diye bağırdı. Kapı yanındaki odun parçalarını kapan cemaat, saldırganları camiden attı. Kaçarken silahlarını ateşleyen saldırganlar 3 kişiyi yaraladı.

  Van'da sabah namazı sırasında bir camiyi basan silahlı ve maskeli saldırganlar, ateş açarak cemaatten 3 kişiyi yaraladı. İmamın hoparlörden mahalle halkını yardıma çağırması üzerine saldırganlar kaçtı. Kentin Hafiziye Mahallesi'ndeki Hafiziye Camii, dün sabah namazında kan gölüne döndü. Cemaatin namaz için toplandığı tek katlı camiye saat 04.30'da giren maskeli 3 kişi, tabancalarını çekerek, ‘‘Herkes yere yatsın’’ diye bağırdı. O sırada 12 kişilik cemaate sabah namazının farzını kıldıran imam 36 yaşındaki Şevket Taşkıran, selamı verip namazı kesti. Yüzlerini sadece gözlerini açıkta bırakan siyah maskeyle gizleyen silahlı teröristleri gören imam Taşkıran, ‘‘Yere yatmayın. Onlara karşı koyun. Ne gelirse Allah'tan gelsin’’ diyerek cemaatten saldırganlara direnmesini istedi. İmamın bu konuşması üzerine, kapı yanındaki odun parçalarını kapan cemaat, saldırganların üzerine yürüdü. Bu direniş üzerine camiden çıkmak zorunda kalan silahlı saldırganlar, dışardan ateş açarak cemaati rastgele taradı. Silahların patlamasından sonra cami imamı Şevket Taşkıran, hoparlörden anons yaptı. Caminin silahlı kişiler tarafından basıldığını duyuran imam Taşkıran, mahalle halkını yardıma çağırdı. Çok sayıda kişinin evlerinden çıkarak camiye doğru koştuğunu gören saldırganlar, tabancalarındaki son kurşunları da caminin kapı ve pencerelerine sıktıktan sonra kaçtılar. Yaralanan 3 kişi, Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Yarası hafif olan 69 yaşındaki İskender Alan ilk tedavisinden sonra taburcu edilirken, 80 yaşındaki Mehmet Esen ile 60 yaşındaki Muharrem Kalkanbaş ameliyata alındı. Durumu ağır olan Kalkanbaş'ın yoğun bakımda olduğu belirtildi.

  Olayın duyulmasından sonra Hafiziye Camisi'ne sevkedilen güvenlik güçleri, saldırganların yakalanması için çevrede operasyon başlattı. Saldırganlarla ilgili henüz ipucu ele geçirilemezken, saldırının ne amaçla yapıldığı da açıklık kazanmadı.

  Kahraman imam

  Saldırganlara cemaatle birlikte karşı koyan imam Şevket Taşkıran'ın, başarılı bir din adamı olduğu, camaat tarafından sevilip sayıldığı belirtildi. Vaazlarında halkı yasa dışı örgütlere ve eylemlere karşı uyaran imam Taşkıran'ın 3 yıl önce Van'ın İstasyon Mahallesi'nde otomobilinin kundaklandığı ve faillerin yakalanamadığı öğrenildi. Emniyet müdürlüğü'ne götürülen imam Taşkıran'dan saldırıyla ilgili bilgi alındı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı