Gündem Haberleri

  Camilerin yüzde 81'i ruhsatsız

  Hürriyet Haber
  29.11.2001 - 11:00 | Son Güncelleme:

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, yapımı devam eden camilerin yüzde 81`inin ruhsatsız olduğunu, yüzde 55`nin de mimari projesinin bulunmadığını bildirdi.

  Bazı camilerin minarelerinin çıkan fırtınalarda yıkılması ve can kaybına neden olması üzerine, bu yapıların inşaat kurallarına uygun inşa edilip edilmediği tartışılırken Yılmaz, "Özel ve tüzel kişilerce yaptırılan camiler, başta imar mevzuatı olmak üzere tüm işlemlerden muaf olduklarını zannettiklerini ve inşaat yapım ruhsatı alma gereğini bile duymadıklarını" söyledi. 

  Yılmaz, Diyanet`in yaptığı bir araştırmaya göre, yurt genelinde yapımı devam eden camilerin yüzde 81`inin ruhsatsız olduğunu, son yıllarda yapılanların yüzde 55`inin mimari projesinin bulunmadığını, yüzde 64.4`ünün ise betonarme projesinin olmadığını belirterek, "Afet bölgelerinde camilerin yüzde 82.2`si de yönetmeliğe uygun inşa edilmiyor" dedi.
     
  CAMİLER İÇİN GENELGE
     
  'Minarelerin Yapımında Uygulanacak Esaslar' ve 'Yapımı Devam Eden Cami İnşaatlarında Alınması Gereken Tedbirler' konusunda daha önce bir genelge yayınladığını hatırlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

  "Camileri yaptıran gerçek ve tüzel kişiler, projeleri hayır işi kapsamında ücretsiz veya çok cüzi ücretle yaptırmakta olduğundan, projelere, hazırlayanlar tarafından gerekli özen gösterilmiyor. Ayrıca, başka bir yerde uygulanmış herhangi bir projeyi caminin yapılacağı arsaya uyarlamak suretiyle çok basit veya yanlış bir proje ile inşaata başlanıyor, bu şekilde de bitiriliyor.

  Gerçek ve tüzel kişiler, inşa ettikleri yapının cami olması nedeniyle başta imar mevzuatı olmak üzere hukuki tüm işlemlerden muaf olduklarını zannetmekte, yapım ruhsatı alma gereği bile duymamaktadırlar. Bu konuda belediyelere ve birçok kuruma görev düşmektedir. Ancak, belediyeler ve kurumlar görevini yerine getirmemektedir."

  Yılmaz, minarelerin genelde herhangi bir hesabı ve projesi olmadan inşa edildiği, yapım sırasında fen ve sanat kurallarına uyulmadığı, rüzgar, fırtına ve deprem karşısında yapı güvenliğinin bulunmadığını, bu yüzden de can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürdüğünü kaydetti. Yılmaz, "Minarelerin rüzgar, fırtına ve depreme karşı mukavim olabilmesini temin bakımından projelendirilmesi ve inşaası esnasında diğer yapılardan daha çok özen gösterilmesi gerekir" dedi.
     
  CAMİLERDE DEPREM HASARI 116 TRİLYON
     
  Ankara, İzmir, Kayseri, Antalya, Muğla ve Karaman`da çıkan fırtınada yıkılan toplam 13 caminin inşaat ruhsatlarının bulunmadığınıbildiren Yılmaz, 17 Ağustos Marmara, 12 Kasım Düzce, Çankırı-Ankara, ve Afyon-Konya depremlerinde 1304 caminin hasar gördüğünü, 881 minarenin de yıkıldığını söyledi.  Yılmaz, depremde zarar gören camilerde, 116 trilyon 707 milyar 247milyon liralık hasar oluştuğunu kaydetti.
       
  RUHSATSIZ CAMİYE AÇILIŞ İZNİ VERİLMEYECEK
     
  Diyanet`in, cami yaptırmak isteyen dernek, şahıs ve belediyelere, projeleri ücretsiz verdiğini belirten Yılmaz, minarelerin yapımında uygulanacak esasları şöyle sıraladı:

  Minarenin yüksekliği caminin yüksekliğinin 2 katından fazla olmayacak. Ahşap, kerpiç, yığma taş, yontu taşı, beton briket, beton blok, tuğla gibi yapı malzemeleri ile inşa edilmeyecek.

  Afet bölgelerinde yapılacak yapılarla ilgili yönetmelik dikkate alınarak, statik hesabı (temel dahil) ve yapı güvenliğinin bulunup bulunmadığı konusu araştırılacak. Can ve mal emniyeti açısından tehlike arz etmeyeceği anlaşılan minarelere, inşaat yapım ruhsatının bulunması ve teknik sorumlu bulundurulması halinde izin verilecek.

  Cami dış cephesinde kullanılan kaplama malzemesinin minarede de kullanılmak istenmesi halinde, minarenin betonarme olarak inşa edilecek, minare dış yüzeyine kaplanacak malzeme harç kullanmadan mekanik (askı kenetli) montajlı olarak yapılacak.

  Betonarme olarak yapılmakta olup, statik hesabı, betonarme projesi, inşaat yapım ruhsatı ve teknik sorumlusu bulunmayan minarelerin yapımı durdurulacak. Camilere açılış beraatı verilmeden önce caminin iskan müsaadenin alınıp alınmadığının belgelendirilmesiistenecek. İskan müsaadesi olmayan hiçbir cami için açılış beratı verilmeyecek.
     
  MİNARELER, ALLAH`A EMANET EDİLİYOR

  İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Mehmet Karcı da 'minarelerin, Allah`a emanet edildiğini' söyledi. Karcı, "İnşaat biliminin geldiği bu noktada, insanların her şeyi Allah`a havale etmek yerine, bilimin ve tekniğin gerekliliğini yerine getirmeleri lazım" dedi.

  Cami yapımında teknik ve bilimsel olanaklar gözardı edilerek, işi 'Allah`a emanet etmenin' hiçbir geçerli mantığı olamayacağını ifade eden Karcı, "(Allah`ın evini Allah korur) mantığının yanlış olduğu apaçık ortada. Üstelik, Ramazan ayı gibi özel bir zamanda yaşanan bu sıkıntıların devam etmemesi için gerekli önlemlerin alınması lazım" diye konuştu.
    

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı