Gündem Haberleri

  Camilerdeki arabesk cümbüş bize uygun değil

  Mustafa KINALI/İSTANBUL
  25.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, minarelerde yapılan renk renk aydınlatmaların Türk örf ve adetlerine uymadığını belirterek, "Arabesk anlayışlar var. Müftüler, cami derneklerinde görevliler buna izin vermemeli" dedi.

  Tiyatro sanatçısı Ayten Gökçer’in de bir seyahat dönüşünde çeşitli renklerde aydınlatılmış minareler görerek, "Nedir bunlar? Gazino rengi gibi" şikáyetiyle kendilerine başvurduğunu belirten Prof. Çağrıcı, şunları söyledi:

  "Ülkemizde minare kandilleri dini ve milli bayramlarda, Cuma’yı karşılayan Perşembe akşamlarında yakılıyor. Ancak bu günlere rastlamadığı halde bazı minarelerin sürekli ışıklandırıldığı, bazılarının da değişik renklere büründürüldüğü yolunda gelen bilgiler var. Bunlara izin vermemiz mümkün değil. Valiliğimizin, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talimatıyla özel ışıklandırmayla aydınlattığımız, Sultanahmet Camii gibi bazı özel camilerimiz var. Bunlar tabii ki konumuzun dışında. Minare kandillerimizin rengi sarı dediğimiz, doğal ışık rengidir. Özellikle kenardaki-köşedeki bazı camilerde farklı renklerde aydınlatmalar yapılıyor. Arabesk bir anlayış var. Yeşil, floresan rengi, mor, renk renk. Bu, bizim kültürümüze uygun değil. Bir tür yozlaşma. Öye sanıyorum ki, Arap ülkelerine giden cami görevlileri, cami derneklerinin yöneticileri, oradaki ışıklandırmaları görüp, bundan etkileniyor. Bizim aydınlatma rengimiz bellidir. Türk-Osmanlı geleneğinde sarı olan, doğal ışık rengini yaşatmaya çalışıyoruz. arabesk Konuyla ilgili genelgemiz de var. Tüm görevliler, cami derneklerinin yöneticileri doğal rengin dışında minare kandili yakmamalı. Önemli günler dışında da, minare kandilleri yakılmamalı."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı