Gündem Haberleri

  Camilerde jammer dönemi

  ANKA
  18.10.2007 - 10:52 | Son Güncelleme:

  Namaz esnasında telefonu çalan cemaat Diyanet İşleri Başkanlığı’nı harekete geçirdi. Başkanlık, cami ve mescitlerin huzur ve sükunetini sağlamak ve cep telefonlarına ait zil seslerinden kaynaklanan şikayetleri önlemek amacıyla, cami ve mescitlerde GSM karıştırıcı cihaz kullanılmasının uygun görüldüğünü belirten bir genelge yayınladı.

  Diyanet’in genelgesinde, cami ziyaretlerinin İslam adabına ve camiinin emniyetine uygun bir şekilde yapılmasını sağlamanın, camilerin avlu ve müştemilatında İslami kurallara uymayan, ibadetin huzurunu ihlal eden her türlü davranışı, satıcılık, dilencilik gibi cemaati rahatsız eden faaliyetleri görüntü, ses ve çevre kirliliğini önlemek için gerekli tedbirleri almanın müftülüklerin görevi olduğu belirtildi.

  Genelgede, “Bu hükümlere göre, ibadet yerlerinin huzur ve sükunetini sağlamaya yönelik olarak cep telefonlarına ait zil seslerinden kaynaklanan şikayetleri önlemek maksadıyla cami ve mescitlerde GSM karıştırıcı cihaz kullanılması uygun görülmektedir. Müftülüklerce belirlenecek camilere, dernek/vakıf işbirliği ile mahalli imkanlar kullanılarak GSM karıştırıcı cihazı takılmasına ait masraflar mahallince karşılanacaktır” denildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı