Gündem Haberleri

  Camiler okullaşacak

  Hürriyet Haber
  14.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hizbullah'ın ilan ettiği ‘cihat’ı cinayet olarak niteleyen Diyanet İşleri Başkanı Yılmaz, yeni bir düzenlemeye gidilip, camilerin İslam dininin öğretildiği birer okul haline getirileceğini söyledi. Yılmaz, ‘‘Vatandaşlar okula gider gibi camiye gidip, dinlerini öğrenecekler’’ dedi.

  DİYANET İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, camilerle ilgili yeni bir düzenleme yapacaklarını açıklayarak, ‘‘Camileri, okul haline getireceğiz. Her gün belli saatlerde kavramlar, hadis ve tefsir dersleri ile Peygamber'in hayatı anlatılacak. Vatandaşlar okula gider gibi camiye devam edecekler ve dini konularda bilgilendirilecekler’’ dedi. Türkiye'de dini öğrenmeme gibi meselenin bulunmadığını, isteyen her vatandaşın dinini öğrenebileceğini belirten Yılmaz, terör örgütü Hizbullah'ın şeriata dayalı devlet düzeni kurmak için ‘cihat’a hazırlandığı yolundaki bilgileri de değerlendirirken, ‘‘Bu başka bir cihat. Kendi öz vatanında kendi öz vatandaşına karşı yapılan bir cinayettir. Böyle bir cihat İslamiyet'te yoktur. Böyle bir cihat anlayışı, hiçbir dinde yoktur’’ dedi.

  CİHAT ISLAH OLMAKTIR

  BRT'de yayımlanan ‘Gündemdekiler’ programında Nazmi Bilgin'in sorularını yanıtlayan Yılmaz, ‘Hizbullah’ın, Kuran-ı Kerim'de ‘Allah’ın yanında olan, O'nun emirlerini yerine getiren insanlar' anlamına geldiğini belirterek, ‘‘Vahşet örgütünün Kuran'daki mübarek kelimeyle hiçbir ilgisi yoktur’’ diye konuştu. Yılmaz, ‘cihat’ın dini bir terim olduğunu ifade ederek, bunlardan birinin nefisle ilgili olduğunu, diğerinin de düşmanla savaşmak anlamına geldiğini bildirdi. Yılmaz, şunları kaydetti: ‘‘İnsanın kendi içindeki şeytani duyguları yok etmesi, huzurlu ve mutlu bir hayat sürmesi için elzemdir. Nefsi öldürmek söz konusu değildir. Dinimizde, nefsi öldürmek diye birşey yoktur. Nefsi ıslah etmek vardır. Cihat, nefsi ıslah etmektir. Bir de düşmanla savaşmak vardır. Dini bir kavramdır. Düşman ülkemizi işgal etmeye kalkıştığı zaman topyekün savaş ilan edilir. Cihat, din için, vatan için, namus için yapılır. Mukaddesatı korumak için yapılır.

  ONLAR HİZBULVAHŞET

  Allah'ın emirlerini yerine getiren insanların cinayet işleyemeyeceklerini ifade eden Yılmaz, ‘‘Bunlara Hizbullah demek fevkalade yanlıştır. Ben şahsen onların böyle bir isimle anılmasını istemiyorum. Onlara Hizbulvahşet denmeli’’ dedi. İslám'la terörün birarada bulunamayacağını, ‘İslami terör' ifadesinin de yanlış olduğunu vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi: ‘‘İslám'la terör hiçbir zaman bağdaşamaz. İslám, terörü, fitneyi ortadan kaldırmak için vardır. Ama her dinde böyle insanlar olabilir. Tabii ki çıkmamalıdır ama çıkabiliyor.’’

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı