Gündem Haberleri

  Camiler Dinayet'e, ev sahibine

  Hürriyet Haber
  03.01.2002 - 10:53 | Son Güncelleme:

  Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, bir binada kurulan cami ve mescitlerin yönetimi 3 ay içinde Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilirken, aynı bina üzerindeki dükkan ve evlerin yönetiminin mülkiyet hakkının gereği olarak binanın sahibinde kalmaya devam edeceğine karar verdi.

  Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, bukararı, bir derneğin, kendi mülkiyetindeki 3 dükkanın kira tespitinin yapılması istemiyle açtığı davanın temyiz incelemesini yaparken verdi.

  Yerel mahkeme, derneğin, kamunun yararlanmasına mahsus kamu mallarından olan cami ve müştemilatı ile ilgili olarak mülkiyet ve bundan kaynaklanan dava hakkı bulunmadığını gerekçe göstererek, davayı reddetti.

  Yerel mahkemenin kararını bozan Yargıtay 3. Hukuk Dairesi gerekçesinde, bir binada kurulan cami ve mescitlerin yönetiminin 3 ay içinde Diyanet İşleri Başkanlığı`na devredilmesi gerektiğine dikkati çekti. Gerekçede, aynı bina üzerindeki dükkan ve evlerin yönetiminin ise binanın sahibinde kalmaya devam edeceği belirtildi.

  Bu nedenlerle taraflar arasındaki davanın mülkiyet uyuşmazlığına ilişkin bulunmadığına işaret edilen gerekçede dosyanın esastan incelenmesi gerektiği kaydedildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı