Gündem Haberleri

  Cami ve mescitlere ekleme yasak

  Hürriyet Haber
  12.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu, alt yapı hizmetlerinin çevreye ve kültür varlıklarına zarar vermeden yapılması için "ilke kararları" aldı. Kurulun, 19 Haziran’da yaptığı toplantıda aldığı kararlar, dün Resmi Gazete’de yayınlandı.

  Kurul, önceki kararlarında bazı değişiklikler de yaptı. Buna göre, "kesin yapı yasağı olmakla birlikte, resmi ve özel kuruluşlarca zorunlu olan alanlarda, kanalizasyon, açık otopark, telesiyej, teleferik, içme suyu, enerji nakil hattı, telefon hattı, doğalgaz hattı, GSM baz istasyonu ve benzeri gibi teknik altyapı hizmetleri, artık Koruma Bölge Kurulunun uygun göreceği şekliyle" yapılabilecek.

  HEYKELLER TESCİLLENECEK Kurulun bir başka kararına göre de anıt-heykeller, "gerektiğinde konunun uzmanlarınca hazırlanacak rapor doğrultusunda" kültür varlığı olarak tescil edilebilecek.

  MALZEMELERUYGUNOLACAK Tescilli cami ve mescitlerde, yapıya bitişik dükkan ve kulübe gibi eklemeler yapılamayacak, abdest alma bölümü gibi yerlerde "yapısal ve örsel açıdan geleneksel dokuyu tahrip edecek yeni malzemeler" kullanılamayacak, ama minare ve kubbe çevrelerine paratoner, kandillik ve mahya gibi "özgün biçim ve malzemeye uygun tesis" yapılabilecek.

  MEZARLIKLARA DÜZEN Kurulun, "Yakın Geçmişimize Ait Mezarlık Alanlarındaki Ağaçlar"a ilişkin ilke kararı yeniden değerlendirilerek adı "Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun Kültür ve Tabiat Varlığı Olarak Tescilli Mezarlık Alanlarındaki Ağaçlar ile İlgili İlke Kararı" olarak değiştirildi. Buna göre, kültür ve/veya tabiat varlığı olarak tescilli mezarlıklardaki ağaç ve peyzajla ilgili düzenlemeler Koruma bölge kurulunda değerlendirilecek.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı