Gündem Haberleri

  “Cami de yapılacak, sünnet de, nokta…”

  Fatma AKSU/ALMANYA
  17.08.2012 - 14:53 | Son Güncelleme:

  Alman Belediye Başkanı Petermann Almanya'dan bayram mesajı verdi.

  Ramazan ayının son günü gelirken, Almanya’nın Hamm kentinde, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı ile birlikte Türk ve Alman vatandaşlara iftar yemeği veren, Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Hunsteger – Petermann, İslamiyetin Hamm şehrinde var olduğunu ve bundan sonra var olacağının bilincinde olduklarını söyledi. Hamm’daki 180 bin nüfusun yüzde 13’ünün Müslüman olduğunu hatırlatan Petermann, “Müslüman vatandaşlarımız, dinleri gereği neyse, serbestçe yerine getirmeli” dedi.

  İFTARDAN RENKLİ KARELER

  ERDOĞAN GİBİ, 3 ÇOCUK İSTEDİ

  Türk vatandaşlarının Alman komşularıyla katıldığı iftar yemeğiyle, “11 ayın sultanı” dediği Ramazanı uğurlayıp, bayramı karşılayacaklarını söyleyen Petermann, “Bu zamanı birlikte nasıl geçiririz ona bakmak gerek” diyerek, Almanya’daki Türk çocuklarının eğitim sorunun gündeme getirdi. Almanya’da doğumların azalması nedeniyle nüfusunun giderek azaldığını söyleyen Petermann, son yıllarda Türk ailelerinin de az çocuk yaptığına dikkat çekip, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 3 çocuk tavsiyesine katıldığını söyledi.

  Türk ailelere seslenen, Petermann’ın “Çocuklarınızı okutun. Önümüzdeki aşmamız gereken engelli yollar var. Öyle bir eğitim olmalı ki, bu toplumun geleceğini oluşturacak çocuklar, aynı şartlarda okumalı. Ama bunu biz yerel yönetimler olarak yalnız başımıza yapamayız. Anne babaların desteklerine ihtiyaç var. Destek verin ki bizim çocuklarımız gibi onlara da eğitim verelim. Bilinçli vatandaşlar, bilinçli işverenlerden oluşan bir toplumu ancak birlikte yapabiliriz” sözleri salonda büyük alkış buldu.

  CAMİ DE YAPILACAK, SÜNNET MERASİMİ DE, NOKTA…

  Bazı Avrupa ülkelerinde sık sık gündeme gelen cami, minare ve sünnet yasağına da göndermede bulunan Alman belediye başkanının, “Artık bizler de öğrenmemiz gerekiyor. İslamiyetin burada da yer bulduğunu, onun da bizler tarafından kabul gördüğünü, zaman içinde birtakım prosedürleri olduğunu kabullenmemiz gerekiyor. Eğer burada yaşayan Müslüman vatandaşlar bir cami binası yapmak istiyorsa yapılacaktır, nokta… Ben, Allah’ına bağlı kişiyim, aynı İslam dininde Allah’ını seven kişiler gibi. Milli semboller, sünnet merasimleri, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da bu ülke sınırları içinde serbestçe yerine getirilmeli. Bize hangi gözlerle bakan olursa olsun aman vermeyin. Hangi dinden, hangi ülkenin vatandaşı olursak olalım, ‘Ben Hamlıyım, Hamm’ın geleceğini birlikte yapacağız” diyerek, gelin geleceğe birlikte yürüyelim.

  ÇOCUKLARA BAYRAM İÇİN ÖZEL ÇİKOLATA YAPTIRDI

  Bağçılar Belediye Başkanı da bu yıl 5’incisi düzenlenen geleneksel iftar yemeğine katılmak için geldiği Hamm’ı kendi evleri gibi gördüklerini ve yabancılık çekmediğini belirterek, Türklere ve İslam dinine gösterdiği duyarlılıktan ötürü meslektaşına teşekkür etti.

  İftar yemeğine katılan İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık’ta, bu tür dostlukların kurulmasında yerel yönetimlerin önemine dikkat çekerek “ Gönül istiyor ki, dünyadaki bütün yönetmlerle dostluk kurulsun ve hiç kavga olmasın. Tabii savaş baronları bunu hiç sevmez. Ama onlara rağmen biz bu dostlukları sürdüreceğiz ve barış içinde yaşayacağız” dedi.

  Hamm Belediye Başkanı Petermann, yemek sonrası salondaki bütün çocukları yanına çağırarak, “Siz bilmezsiniz. Türkiye’de eskiden Ramazan bayramında büyükler çocuklara şeker dağıtırdı” diyerek, bayram nedeniyle özel olarak hazırlattığı ve üzerinde Türkçe “İyi bayramlar” yazılı çikolataları, konuk Başkan Çağrıcı’yla birlikte çocuklara dağıtıp, bayramlarını kutladı. Petermann, daha sonra Türk konuklarıyla birlikte Hamm’daki tek minareli cami olan Yunus Emre Camii’ne çay içmeye gitti. Burada, teravih namazından çıkan vatandaşlarıyla sahura kadar samimi sohbet eden ev sahibi başkan, konuk meslektaşı Çağrıcı’nın Türk vatandaşlarıyla yaptığı tavla partisini de ilgiyle izldi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı