Gündem Haberleri

  Cami çıkışı 10 Kasım oturumuna tepki

  Coşkun YAMAN/BALIKESİR, (DHA)
  06.11.2009 - 16:26 | Son Güncelleme:

  BALIKESİR’deki sivil toplum örgütleri, TBMM’nin Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm günü olan 10 Kasım’da açılım gündemiyle toplanmasına tepki gösterdi.

  Zağnospaşa Camii’nde cuma namazı sonrası basın açıklaması yapan Türkiye Kamu- Sen’e bağlı Türk Büro- Sen Balıkesir Şube Başkanı Muhammet Karakoyun, “Sayın Başbakan artık niyetinizi açıkça ortaya koyun. Ne yapmak istiyorsunuz? Sizin Cumhuriyet rejimi ve kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’le bir hesabınız mı var? Niçin 9 Kasım, 11 Kasım değil de özellikle 10 Kasım seçilmiştir? Bugün sizin gibi kendisine karşı olan siyasi fikre sahip birisinin bile Başbakan olmasına imkan tanıyan bir Cumhuriyet rejimi ve onu kurup bize emanet eden Mustafa Kemal Atatürk’ün bu milletin kalbindeki yerini mi öğrenmek istiyorsunuz? Bunu mu test etmeye çalışıyorsunuz?” dedi.

  Milletvekillerine de seslenen Karakoyun, “Ey 550 kişilik milletvekili heyeti, sizi oraya bizler yani Türk milleti gönderdi. Amerika ya da Avrupa Birliği değil. Sizler sadece Türk milletinin menfaatlerinin mücadelesini vermelisiniz. Buradan yani Atatürk’ün Balıkesirlilere ilk hitap ettiği yerden açıkça söylüyoruz: Türk milletinin Meclisi’nde bölücülük yaptırmayız, yaptırmayacağız. Balıkesirli vekillerimiz başta olmak üzere bu dış kaynaklı bölücülük operasyonu Meclis’te taraf bulmayacaktır, bulmamalıdır. Bulur ise bu kepazeliğe bu millet ‘dur’ demesini bilecektir” diye konuştu.

  Eyleme İşçi Partisi, Büyük Birlik Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Balıkesir Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Eğitim- İş, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri, Balıkesir Çağdaş Eğitim Vakfı, Diş Hekimleri Odası yönetici ve üyeleri de destek verdi.

  Bu arada camiden çıkan bir kişi, “Camide siyaset yapmayın” diye eylemcilere tepki gösterdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı