Gündem Haberleri

  Cameron: El Kaide'yi yenilgiye uğratabiliriz

  BBC Türkçe
  25.05.2011 - 16:52 | Son Güncelleme:

  ABD başkanı Barack Obama ile yaptığı ikili görüşme sonrası açıklama yapan İngiltere başbakanı David Cameron, 'el Kaide'yi yenilgiye uğratabiliriz' dedi.

  Cameron: El Kaideyi yenilgiye uğratabiliriz

  Cameron, terörle mücadelede Pakistan ile birlikte çalışmanın önemli olduğunu da ekledi.

  Taliban'ın gerilediğini ve Afganistan'da önemli bir yıla girildiğini söyleyen Cameron, Orta Doğu barış sürecinde ilerleme kaydetmeyi hedeflediklerini de ifade etti.

  Görüşmenin diğer gündem maddelerine ilişkin ise, Kuzey Afrika'daki değişikliklerin kalıcı olması gerektiğini ve Libya'da ise Kaddafi'nin gitmesinin şart olduğunu belirtti İngiltere başbakanı.

  Obama ise Afganistan'ın tekrar terör eylemlerinin başlangıç noktası haline gelmemesinin önemli olduğunu söyledi, Pakistan ve Afganistan işbirliğini memnuniyetle karşıladığını belirtti.

  Başkan Obama, Libya operasyonunun sivillerin hayatını kurtardığını ve Kaddafi üzerindeki baskının azaltılmayacağını da söyledi.

  'Afganistan'da isyancılar ilerliyor'

  Öte yandan, Afgan yetkililer ülkenin kuzey-doğusundaki bir bölgenin isyancıların kontrolüne geçtiğini açıkladı.

  Açıklamaya göre, haftalar süren çatışmalar sonrasında, ülkenin Pakistan sınırındaki stratejik öneme sahip Nuristan bölgesinin üçte ikisi isyancıların eline geçti. Bölgeyi kontrol eden isyancılar, Pakistan ve Afganistan Talibanı ile ittifak içerisinde olan yerel aşiret mensuplarını içeriyor.

  İsyancılar, eyaletin başkenti Parun'a giden yolu da kapattı.

  Dağlık bir bölge olan Nuristan'ın Pakistan'daki militanlar için Afganistan'a giriş noktası ve güvenli bir bölge haline gelebileceği ifade ediliyor.

  Obama'dan dış politika konuşması

  Obama günün ilerleyen saatlerinde İngiltere meclisinde de Amerika Birleşik Devletleri'nin dış politikası üzerine bir konuşma yapacak.

  Obama'nın konuşmasında, Amerika'nın en yakın müttefikinin İngiltere olduğunu ifade edeceği tahmin ediliyor.

  Başkan Obama, salı günü Buckingham Sarayı'nı ziyaret etmiş ve İngiltere'ye ABD ile gösterdiği dayanışma için teşekkür etmişti.

  Obama ve Cameron, Times gazetesine yazdıkları ortak bir makalede ise, iki ülkenin ilişkisini "yalnızca özel değil, aynı zamanda zorunlu - hem bizim, hem de dünyanın geri kalanı için" sözleriyle tanımlamıştı.

   
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı