Gündem Haberleri

  Çamaşırsuyu imalathanesinde rakı üretimi

  Hürriyet Haber
  03.03.2005 - 11:46 | Son Güncelleme:

  Sahte rakı skandalı büyüyor. Bugün 2 kişi daha sahte rakıdan hayatını kaybetti. Ölü sayısı 11'e yükseldi. İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ihbar üzerine dün Şişli Ayazağa'da bir imalathane ortaya çıkardı. Sahte rakıcıların alkol ve anason kokusunu bastırmak için çevreye çamaşırsuyu döktüğü anlaşıldı.

  Gecekondudaki imalathanede 43 şişe sahte rakı, çok sayıda hologram ve sahte rakı imalatında kullanılan ve öldürücü etki yapan 200 litre metil alkol ele geçirildi. Sahte rakıcıların alkol ve anason kokusunu bastırmak için çevreye çamaşırsuyu döktüğü anlaşıldı.

  Polisler dün gece yarısı Cendere Yolu üzerindeki Çakırlar Mahallesi'nde bulunan tek katlı bina çevresinde beklemeye başladı. Ancak diğer zamanlada gece yarısı ile sabah saatleri arasında faaliyet olduğu belirlenen gecekonduya dün öğle saatlerine kadar gelen giden olmadı. Bunun üzerine saat 14.30 sıralarında içeri giren polis ekipleri sahte rakı imalathanesi ile karşılaştı.

  İmalathanede 43 şişe 70'lik sahte rakı, 1300 adet boş şişe, kapak takma makinesi, 500 adet kapak, çok sayıda hologram, 20 adet 50 litrelik boş bidon, huni ve karton kutular bulundu. Polisler 50 litrelik dört adet bidon içinde de 200 litre sahte rakı yapımında kullanılan ve ölümcül etkisi bulunan metil alkol ele geçirdi. Sahte rakı yapımında kullanılan malzemeler Şehit M. Akpınar Polis Merkezi'ne götürüldü.

  Gecekondunun sahibi Ayşe Uyanık, 90 metrekarelik yerin dört ay önce adını bilmediği bir kişi tarafından 200 milyon liraya kiralandığını söyledi. Kira parasının zamanında ödendiğini belirten Uyanık, "Kiracım, bana çamaşır suyu imal ettiğini söylemişti" dedi.

  Yapılan araştırmada sahte rakı imalatında 8-10 kişinin gece yarısından sabah saatlerine kadar çalıştığı belirlendi. Yakalanmamak için gündüzleri çalışmayan ve her sabah yeşil renk bir minibüsle buradan ayrılan sahte rakı imalatçılarının çıkan alkol ve anason kokusunu bastırmak ve şüpheleri önlemek için binanın içi ile çevresine çamışırsuyu döktükleri anlaşıldı.

  Polis imalathaneye gelip gidenleri taşıyan yeşil minübüsün 34 FMZ 12 plakası tüm birimlere dağıttı. Dün gece devriye gezen polisler Mecidiyeköy'de gördüğü minibisü durdurdu ve içindeki Cengiz Çelik ve Vahit Kincuce'yi gözaltına aldı. İki zanlı sahte rakı ürettikleri iddiasıyla Şişli Asayiş Büro Amirliği'nde sorguya alındı.

  Minibüste de 1400 şişe sahte dolu rakı bulundu.

  10 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

  İstanbul'da ölüm ve zehirlenmelere neden olan sahte rakı imalatına ilişkin gözaltına alınan 11 kişiden 10'u, Gaziosmanpaşa ve Eyüp adliyelerine sevk edildi.
   
  Asayiş Şube Müdürlüğü'ndeki sorgu ve işlemleri tamamlanan 9 kişi ile Beşiktaş İnzibat Bölge Komutanlığı'nda tutulan uzman çavuş, haklarında adli işlem yapılmak üzere Gaziosmanpaşa ve Eyüp cumhuriyet savcılıklarına gönderildi.
   
  Soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra rahatsızlanarak Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Tanju K'nın tedavisi ise sürüyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı