GeriGündem Çallı'ya 400 bin YTL
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çallı'ya 400 bin YTL

Çallı'ya 400 bin YTL
refid:5426199 ilişkili resim dosyası

İbrahim Çallı'nın, 100 yıla yakın bir süre eski bir İstanbul ailesinin köşkünde bulunan “Adada Gezinti” adlı yağlı boya tablosu, 400 bin YTL'ye satıldı. Çallı'nın bilinen en büyük ebatlı (115x80 cm) tablosunu Kadir Has'ın manevi oğlu ve Artı Mezat'ın ortaklarından Can Has satın aldı.

Antik A.Ş tarafından Swiss Otel'de düzenlenen müzayedede, koleksiyonluk tablolar ve antikalardan oluşan 400 eser meraklılarıyla buluştu.

Önde gelen bir İstanbul ailesinin köşkünden ilk kez gün ışığına çıkan ve yıllardır nerede olduğu bilinmeyen İbrahim Çallı'ya ait “Adada Gezinti” adlı yağlı boya tablo, 150 bin YTL açılış fiyatıyla müzayedenin en değerli eseri oldu.

Açık artırma sonucu tablo, 400 bin YTL fiyat ile Can Has tarafından satın alındı.

Has, gazetecilere yaptığı açıklamada, tabloyu kendisi için aldığını söyledi.

“Adada Gezinti” adlı tablo, 1882 doğumlu İbrahim Çallı'nın bilinen en büyük ebatlı (115x80 cm) yağlı boya çalışması olarak değerlendiriliyor.

İzlenimci yaklaşımı ile Türk resminde bir kuşağın öncüsü olan Çallı, o yıllara kadar resmedilmeyen Türk kadınını ve dönemin şıklığını tuvallerine taşıyan devrimci bir ressam olarak niteleniyor.
     
YELPAZE KOLEKSİYONU 35 BİN YTL'YE SATILDI

     
Müzayedede Hikmet Onat'ın “Sarıyer Yenimahalle'de Tekneler” adlı yağlı boya çalışması, 110 bin YTL'ye alıcı buldu.

Cevat Dereli'nin “Mine ve İstanbul Balıkçıları” adlı tablosu 105 bin YTL'ye, Sami Yetik'in “Bebek” adlı tablosu 50 bin YTL'ye, Diyarbakırlı Tahsin'in “Gemi” adlı tablosu ise 44 bin YTL'ye satıldı.

Feyhaman Duran'ın natürmort çalışması 75 bin YTL, Orhan Peker'in kağıt üzerine pastel “Atbaşı” çalışması 70 bin YTL'ye, Henri Adrienne Tanoux'un ”Harem Güzeli” 71 bin YTL'ye, Nuri İyem'in manzara ve portrelerden oluşan 7 ayrı tablosu toplam 123 bin YTL'ye, Avni Arbaş'ın “Kuvayi Milliye” adlı tablosu 55 bin YTL'ye alıcı buldu.

Müzayedenin ilgi çekici eserlerinden olan, sedef, kaplumbağa kabuğu ve fildişinden yapılı 13 adet Fransız yelpaze koleksiyonu ise 35 bin YTL'ye satıldı.

Pontus ahşap vitrin 70 bin YTL, bir eşi Topkapı Sarayı'nda bulunan mineli hokka takımı 46 bin YTL, II. Abdülhamit tuğralı gümüş tepsi 32 bin YTL, Osmanlı altın kakma kılıç 10 bin YTL, Fransız varaklı paravan 6 bin YTL ve Tophane bardak 13 bin YTL'ye alıcı buldu.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle