Gündem Haberleri

  Call center vurgunu

  Hürriyet Haber
  25.09.2014 - 07:39 | Son Güncelleme:

  İstanbul'da kurdukları call center ofislerinden vatandaşları arayıp, check up, asistanlık, yol yardım, ambulans, çilingir ve İSKİ hizmetleri verdiklerini söyleyerek kart bilgilerini alıp dolandırıcılık yapan 19 kişi yakalandı. Bu kişilerin bilgisayarlarında yapılan incelemede 1400 kişiye ait banka kart bilgisi çıktı. Bilgisayarlardaki incelemenin devam ettiği, sayının artabileceği belirtildi.

  Call center vurgunuİstanbul'da bazı vatandaşlar, bilgileri dışında hesaplarından para çekildiğini söyleyerek ilgili savcılıklara suç duyurusunda bulundu. Savcılıklardan alınan talimat üzerine Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri araştırma başlattı. Yapılan araştırmada; bazı semtlerde call center ofisleri kuran kişilerin vatandaşları arayarak check up, asistanlık, yol yardım, ambulans, çilingir ve İSKİ hizmetleri verdiklerini söyleyerek kart bilgilerini aldıklarını belirledi.

  Alınan kart bilgileriyle internet üzerinden elektronik eşya aldıkları, bu eşyaları değerinin altında piyasaya sürerek vurgun yaptıkları tespit edildi. Ekipler, yaptıkları araştırmada benzer yöntemle vurgun yapan 2 farklı grup saptadı. Grup üyelerinin kullandığı call center ofisleri ve kaldıkları adresler belirlendi.


  Bir ay içerisinde düzenlenen 2 farklı operasyonda, 26 farklı suçtan kaydı bulunan M.E(32) ve 9 suçtan kaydı bulunan E.Y'nin (24) de arasında bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramalarda bilgisayarlar, kaşeler, cep telefonları, harddiskler, manyetik şeritli kartlar ve belgeler ele geçirildi. Emniyette sorgusu tamamlanarak adliyeye sevk edilen M.E ve E.Y'nin de arasında bulunduğu 8 kişi tutuklandı. 1'i adli kontrol kararı olmak üzere 11 kişi ise serbest kaldı.


  Gözaltına alınan diğer kişilerin de değişik suçlardan emniyette kaydı bulunduğu ortaya çıkarken, bilgisayarlarda yapılan incelemede, e-ticaret sitelerinde kullanıma hazır 1400 kişiye ait kart bilgileri bulundu. Bilgisayarlardaki incelemenin devam ettiği, bu sayının artabileceği belirtildi. Vurgunun boyutunun ise bankalar üzerinden yapılacak incelemenin ardından netlik kazanacağı ifade edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı