Gündem Haberleri

  Çalışlar: İki taraf da tavır değiştirmeli

  Hürriyet Haber
  11.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gazeteci-yazar Oral Çalışlar, "Bazı gazetelerde ölüm oruçlarının sona erdirilmesi için sıralanan talepler, genel demokratik taleplerdir, ölüm oruçlarının sona erdirilmesiyle ilgisi yok" dedi.

  F tipi cezaevlerine karşı sürdürülen ölüm orucu ve açlık grevlerinin sona erdirilmesi için Yaşar Kemal, Orhan Pamuk, Zülfü Livaneli ve Can Dündar'la birlikte, önceki gün Bayrampaşa Cezaevi'nde görüşmelerde bulunan gazeteci-yazar Oral Çalışlar, yeni bir gelişme olmadığını söyledi:

  "Bizim aldığımız bütün mesajlar, iki tarafın da tavrını değiştirmeyeceği yönünde. İki taraf da tavrını değiştirmediği sürece, biz bir şey yapamayız."

  Çalışlar, içerdeki kişilerin isteklerini 'genel demokratik talepler' olarak ifade ettiklerini, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi milletvekillerinin konuyu bildiğini anlattı:

  "Biz görüşmemizde onlara talepleri sorduk. 'Bunlar genel demokratik taleplerimiz. Ölüm orucuna başlamadan ve başladığımız andan itibaren istediğimiz şeyler. Ama bunlar ölüm orucunun bitirilmesi için şart olan koşullar değil' dediler. Zaten böyle bir şey olamaz. Bu, bazı gazetelerin yaptığı subjektif bir değerlendirme. 'DGM kaldırılsın' diye ölüm orucu yapılır mı? 'Bu taleplerimiz var' diyorlar, ama bunları ölüm oruçlarının bitirilmesinin gerekçesi olarak söylemiyorlar. Esas olarak cezaevlerinin iç yapısıyla ilgili talepler var, bu açık."

  Gözler Bayrampaşa'da

  Oral Çalışlar, 'ölüm orucunun bitirilmesine kim karar verecek?' sorusuna şu yanıtı verdi:

  "Biz Bayrampaşa'da örgütlerin temsilcisi olduğunu zannettiğimiz insanlarla görüştük. Ölüm orucu yapan grupların temsilcileri geldi bizim karşımıza. Herhalde onlar içeride arkadaşlarıyla tartışacaklar ve bir karara varacaklar. İzlenimimiz o. Bu daha çok Bayrampaşa'da olacak, geçen sefer de öyle oldu. Bu işin bitirilmesi için Bayrampaşa'dakilerle anlaşmak gerekli. Bu defa da öyle gözüküyor..."

  Çözüm bulunabilir

  Çalışlar, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün ölüm oruçlarının bitirilmesi için "Biz yapacağımızı yaptık, iyi değerlendirsinler" açıklamasına ilişkin olarak da, şu anda konunun bir çözümsüzlüğe doğru gittiği izlenimini edindiğini söyledi.

  Çalışlar, "Bir yandan Adalet Bakanı duruma üzülüyor, olayın böyle bu şekilde tırmanmasını istemiyor. Çözüm de arıyor. Kendisine bazı fikirler de söyledik. Bulabileceği çözümler de var aslında..." dedi.

  Avrupa İşkenceyi İzleme Komitesi Başkanı ve İcra Sekreteri ile dün biraraya gelerek, Bayrampaşa Cezaevi'nde yaptıkları görüşme ve izlenimlerini anlattıklarını da ifade eden Çalışlar, bu komitenin de sorunun çözümü için yardımcı olmak istediğini bildirdi.

  Komite üyelerinin alanlarına daha çok 'işkenceyi takip' ve 'cezaevlerinin iyileştirilmesi' konusunun girdiğini anlatan Oral Çalışlar, "Bu defa başka bir konuda, ölüm orucu konusunda girişimlerde bulunacaklar. Sonucu bekliyoruz" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı