Gündem Haberleri

  Çaldıran Adliyesi'nde 650 kişi aleyhine dava

  AA
  18.10.2005 - 13:41 | Son Güncelleme:

  Van'ın Çaldıran İlçesi'nde bir kişi, atalarından kalma 106 bin dekarlık tapulu arazinin köylüler tarafından işgal edildiğini öne sürerek, 650 kişi hakkında dava açtı.

  Osmanlı Devleti döneminde Muradiye-Çaldıran Kaymakamlığını yapan Sıddık Mehmet Bey'in torununun oğlu Mehmet Ertürk, ilçeye bağlı Soğuksu Köyü ile 4 mezra arazisinin dedesinin adına kayıtlı olduğunu belirterek, tapulu arazileri almaya çalışıyor.

  Ertürk, 150 yıl önce açılan ihalede 106 bin dekarlık araziyi satın alan dedesi Sıddık Mehmet Bey'in, Osmanlı-Rus Savaşı'nda şehit düştüğünü söyledi. Bundan sonra toprakların köylüler tarafından işgal edildiğini ileri süren Ertürk, arazilerinde bulunan 650 kişi ile Jandarma Karakol Komutanlığı ve İlçe Mal Müdürlüğü hakkında dava açtı.

  Çaldıran Adliyesi'nde görülen davanın duruşmasına, davacı Ertürk, mahkemeye avukatı Mücahit Karabulut ile katıldı, Soğuksu Köyü ile 4 mezranın halkı da mahkemede hazır bulundu. Gece geç saatlere kadar devam eden duruşma, mahkeme heyetinin aldığı kararla ertelendi.

  Ertürk'ün avukatı Mücahit Karabulut, mahkeme çıkışı yaptığı açıklamada, ellerindeki tapulara göre arazilerin korunması gerektiğini, ancak müvekkilinin dedesi Mehmet Sıddık Bey tarafından ihale yoluyla alınan araziler üzerinde belli bir süreçten sonra çeşitli müdahaleler ve haksız kazançların söz konusu olduğunu savundu.

  Soğuksu Köyü Muhtarı Abdulbaki Gümüş ise tapuların, 1952 yılında dedeleri adına çevrilmesinden sonra 1962'de mahkeme kararı ve noter aracılığı ile kendi isimlerine tasdiklendiğini kaydetti.

  Soğuksu Köyü ve 4 mezra arazileri için açılan davada, tebligat mektuplarının köylüye tebliği için 2 bin 365 YTL'lik damga pulu kullanıldığı bildirildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı